Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Listopad 5, 2015  

Dwa samoloty A380 Emirates, w specjalnych barwach, wystartowały w tym tygodniu, aby zademonstrować wsparcie dla organizacji United for Wildlife. Skupia ona światowe fundacje walczące z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami.

Na kadłubach samolotów przedstawione zostały niektóre z gatunków dzikich zwierząt będących ofiarami kłusowników oraz nielegalnego handlu dziką fauną. Celem tej akcji jest zwiększenie społecznej świadomości w tym zakresie oraz przekazanie informacji o potrzebie natychmiastowego działania.

W wyniku wzrostu nielegalnego handlu fauną, wiele zwierząt, a w szczególności słonie afrykańskie, nosorożce, tygrysy i łuskowce, znalazło się w niebezpieczeństwie. Kryzys kłusowniczy jest już problemem globalnym i musimy próbować go zatrzymać, zanim będzie za późno. W Emirates uważamy, że międzynarodowa branża transportowa, w tym linie lotnicze, może odegrać ogromną rolę w ograniczeniu łańcucha dostaw związanego z nielegalnym handlem zwierzętami. Przeznaczamy na ten cel wiele środków– powiedział Tim Clark, prezes linii Emirates.

Konsumenci również mogą brać czynny udział w walce z nielegalnym handlem poprzez bojkotowanie produktów, które powstały wskutek wykorzystania zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przez zachęcanie innych do podobnych działań.

Loty specjalnie obklejonych samolotów A380 Emirates wykonywane są w bieżącym tygodniu. Pierwszy z nich poleciał do Londynu (LHR) 2 listopada, a drugi odleci na Mauritius (MRU) 5 listopada. Na kadłubie każdej maszyny widnieje inny projekt przedstawiający zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Na pierwszym samolocie umieszczono naklejki pokazujące sześć gatunków zagrożonych, a na drugim – nosorożce i słonie. Nowe dekoracje pokrywają około 40% powierzchni każdego A380. Większa z nich ma 42,5 metra długości i 6,2 metra szerokości i waży 70 kg. Zostały one w całości zaprojektowane, wyprodukowane i umieszczone na samolotach przez pracowników Emirates. Są to największe naklejki, które kiedykolwiek zostały wykorzystane do oznaczenia samolotu. Aby pokryć nimi tylko jeden A380, grupa 28 pracowników pracowała 2,5 dnia, co daje średnio 900 roboczogodzin na samolot.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.