Kobiety i beznes to dobre połączenie.

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Grudzień 29, 2015  

Kobiety od zarania dziejów musiały odznaczać się większą odpornością i nierzadko charyzmą. To one musiały znosić widok utytłanego od gnoju męża, który wracał z pola by móc rozsiąść się przy kominku, przy którym żona cerowała ubrania. 

Przedstawicielki płci pięknej od zawsze zarządzają całymi domami. Nierzadko muszą zadbać o najmłodszych oraz najstarszych, wokół których nie mniej jest pracy i obowiązków. Do tego wszystkim bardzo by odpowiadało, gdy taka ochotniczka pracy przynosiła do domu pieniądze. Są zarządcami i wykonawcami własnych projektów i pomysłów.

Wśród przedsiębiorców nadal utrzymuje się trend szefów mężczyzn. Zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet prowadzi własny biznes. Jednak to firmy prowadzone przez kobiety są w lepszej kondycji.

– Mężczyźni dominują nad kobietami pod względem udziału płci w prowadzeniu własnego biznesu. To zróżnicowanie jest inne w zależności od wielkości firmy. Większy odsetek kobiet prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, mniej kobiet znajdziemy w małych firmach – podkreśla w Alicja Zbytniewska z Firmy.net.

Mężczyźni dominują we wszystkich formach działalności gospodarczej. Jednak jak pokazują badania, przedsiębiorstwa prowadzone przez kobiety cechują się większa stabilnością poziomu np. cen czy sytuacji finansowej firmy. Kobiety królują w handlu i usługach, i w tych sektorach jest też lepsza sytuacja. Znacznie mniej kobiet na stanowiskach zarządzających jest w przemyśle, rolnictwie i budownictwie. W przedsiębiorstwach związanych z usługami 35 proc. osób decyzyjnych to kobiety, nieco mniej jest ich w handlu – powyżej 27 proc. Dla porównania w budownictwie zaledwie 4 proc. W przemyśle, rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie kobiety zarządzają 16-17 proc. firm.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.