Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Kwiecień 15, 2016  

Nawet najlepiej ułożony jadłospis rzadko dostarcza wszystkich składników odżywczych. Dlatego suplementację warto prowadzić przez cały rok, jednak rodzaj zażywanych preparatów najlepiej zmieniać co kilka miesięcy. Wiosną, kiedy organizm jest osłabiony po zimie i bardziej podatny na wirusy czy bakterie, warto wprowadzić do diety suplementy wzmacniające, dodające energii oraz poprawiające samopoczucie i kondycję.

Żeby sprawdzić, jakich suplementów diety dany organizm potrzebuje i które będzie najlepiej przyswajał, warto zrobić test obciążenia. Na jego podstawie dietetyk pomoże dopasować odpowiednie preparaty pod kątem określonych potrzeb.

Wiosną sięganie po suplementy jest wręcz konieczne. Brakuje bowiem naturalnych źródeł wielu witamin i mikroelementów, takich jak sezonowe warzywa i owoce, na które trzeba czekać co najmniej do końca maja.

Niedobory witamin i minerałów są związane z tym, że zimą jest bardzo mało słońca, jest zimno i nie ma świeżej żywności. Większość rzeczy jest sprowadzana z zagranicy albo po prostu jemy mrożonki. Suplementacja da nam więcej równowagi, będzie likwidowała tę nierównowagę kwasowo-zasadową, którą niestety większość ludzi ma.

Lekarze podkreślają, że nie należy łączyć suplementów, bo wiele z nich zawiera ten sam lub podobny zestaw witamin i składników odżywczych. Nie można też przyjmować ich na okrągło. Jeśli decydujemy się na własną rękę prowadzić kurację wzmacniającą, to trzeba dokładnie czytać ulotki i rygorystycznie stosować się do zaleceń dotyczących przyjmowania danego preparat.

Jednym z bardziej popularnych suplementów diety stosowanych wiosną jest betakaroten, który przygotowuje skórę na pierwsze promienie słońca. Latem można go znaleźć w pomarańczowych i żółtych warzywach, teraz jego źródłem jest niewielka kapsułka.

Wiosną dużą popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju wspomagacze odchudzania, czyli błonnik, kapsułki zmniejszające łaknienie, poprawiające metabolizm, ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów czy herbatki regulujące trawienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żaden preparat nie będzie skuteczny bez zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....