Autor wpisu  Jarosław Woliński   kategoria       Maj 23, 2016  

Pracę sezonową w budownictwie, turystyce, rolnictwie, FMCG – znaleźc można najszybciej. W tym roku ich wynagrodzenia prawdopodobnie wzrosną. Dlaczego przy zatrudnianiu pracowników sezonowych warto korzystać z pomocy agencji pracy?

W Polsce pracownicy sezonowi i pracodawcy ich zatrudniający rzadko korzystają z usług agencji pracy. Cały proces odbywa się między firmą a kandydatem. Niestety często jest on zatrudniany na czarno, zwłaszcza w przypadku prac rolniczych. Odsetek zawieranych umów sezonowych w tym sektorze wynosi poniżej 5%.

Problemem jest też pozyskiwanie pracowników. Jeżeli chodzi zaś o nich samych, szczególne trudności w znalezieniu zatrudnienia mają osoby słabo wykwalifikowane. Dlatego rola agencji pracy może okazać się niezastąpiona. Pomoże ona pracodawcy spełnić jego oczekiwania biznesowe, a pracownikowi znaleźć zajęcie dopasowane do kompetencji” – powiedziała Anna Wicham, dyrektor generalny Adecco Poland.

Z ofertą agencji warto zapoznać się jak najwcześniej. „Jeśli myślimy o wyjeździe za granicę, powinniśmy poszukać oddziałów zagranicznych placówek w Polsce i poprosić o informacje dotyczące charakteru i warunków pracy, wysokości wynagrodzenia, miejsca zakwaterowania na czas zatrudnienia oraz dodatkowych benefitów” – radzi ekspertka. W związku ze wzrostem średniej krajowej i płacy minimalnej w tym roku przewiduje się podwyżki wynagrodzeń także za prace sezonowe.

O autorze  

Dziennikarz pracujący w zawodzie od wielu lat. Współtwórca m.in. albumu o skokach narciarskich.