Mistrzostwa Polski klasy Omega juz wkrótce

Autor wpisu  M.S   kategoria       Lipiec 21, 2016  

Mistrzostwa Polski żeglarskiej klasy Omega odbęda sie już za tydzień. Regaty mistrzowskie mają bardzo bogatą tradycję. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozgrywane były już w latach 50. Przez ten okres zawody bardzo mocno się zmieniły, różne były miejsca oraz formuła. 

Zeszłoroczne regaty odbyły się pomiędzy 9-12 lipca również w Pucku. Nazwa  mistrzostw ubogacona została o nazwę sponsora, firmę Mine Master. Do rywalizacji przystąpiło 18 załóg w klasie standard oraz 19 w klasie sport. Pierwszy dzień regat przeznaczony został na pomiary oraz kontrolę łodzi. Zeszłoroczna rywalizacja na wodzie odbyła się zgodnie z planem 10 lipca. Ceremonię rozpoczęcia uświetniła pani Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, przedstawiciele rady miasta, współorganizatora – puckiego MOKSiR-u oraz sponsorzy. Niestety złe warunki nie pozwoliły w tym dniu na rozegranie regat.

Zaległości spowodowane zbyt mocnym wiatrem w piątek starano się odrobić dnia kolejnego. Wiatr nadal nie był jednak silny. Z powodu wiatru kilka załóg miało wywrotki, awarie. W tym warunkach na pozycję lidera wyszła załoga Arka Sendlewskiego w kategorii standard, w sporcie natomiast Patryka Rychtera. W ostatnim dniu wiatr zmalał dość znacząco. Niestety mimo wszystko zamiast planowanych czterech rozegrano trzy wyścigi. W niedzielę swoją dominację potwierdzili sobotni liderzy, nie oddając zwycięstwa do końca. Zakończeniu regat towarzyszyła oficjalna ceremonia wraz z wręczeniem nagród ufundowanych przez sponsorów.

Zeszłoroczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

Omega Standard

Arkadiusz Sendlewski (MKZ Junga)
Romuald Knasiecki (Międzychód Nowicka Sp. j)
Jarosław Cieślak (KW Enif Częstochowa)

Omega Sport
Patryk Rychter (AZS Politechnika Gdańska)
Wiktor Czałbowski (AZS Politechnika Gdańska)
Tomasz Micewicz (Procad Racing)

Tegoroczne mistrzostwa odbędą się pomiędzy 28-31 lipca, również w nadmorskim Pucku. Organizatorzy spodziewają się licznej grupy zarówno żeglarzy jak i kibiców. Poza rywalizacją łodzi typu Omega w planach są także liczne atrakcje na lądzie dla sympatyków żeglarstwa oraz plażowiczów, szczegóły już wkrótce.

foto: Bartosz Modelski

O autorze  

Dziennikarz wszechstronny. Samodzielny. Nie lubi poklasku ani światła fleszy.