Pierwsze książki dla Małego Gdańszczanina wręczone

Autor wpisu  M.S   kategoria       Lipiec 21, 2016  

Książki dla Małego Gdańszczanina otrzymali rodzice, którzy dzisiaj rano rejestrowali w gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego swoje nowo narodzone pociechy. Ksiązki wręczał rodzicom prezydent gdańska Paweł Adamowicz.

Człowiek, który nie czyta książek, jest uboższy o wiele wzruszeń, o mądrość i wrażliwość. Dlatego tak ważne jest, by wyrobić w dzieciach nawyk sięgania po książkę. Czytajcie swoim dzieciom codziennie –  powiedział Paweł Adamowicz wręczając książkę. 

To początek akcji Cały Gdańsk Czyta Dzieciom, zainicjonowanej przez prezydenta Pawła Adamowicza, który inspirował się  kampanią społeczną Cała Polska Czyta dzieciom realizowaną przez Fundację ABCXXI- CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM pod Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Głównym elementem akcji jest książka „Pierwsza książka mojego dziecka”, która poprzez zawartość, użyte kolory oraz kształt jest idealnym narzędziem do zaszczepiania u noworodków kompetencji kluczowych, wrażliwości a co najważniejsze zbliża rodzica poprzez interaktywne bajki do kontaktu o określonej formie budującej pozytywny rozwój najmłodszych gdańszczan.

Książka pozwala każdemu z nas nauczyć się samodzielnego myślenia. A to podstawa, by być świadomym obywatelem – Gdańska, Polski. Dziś każdy nowonarodzony gdańszczanin dostaje książkę. Książkę, która wprowadzi go w język, która nauczy go świata, życia, myślenia i przeżywania wzruszeń. Książkę, która ma szansę stać się jego najwierniejszym przyjacielem, czego z całego serca życzę. – mówi Prezydent Adamowicz.

Książki będą wręczane rodzicom każdego dziecka, zarejestrowanego w Urzędzie Stanu Cywilnego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Nie będzie to tylko zwykły podarunek, ale impuls do kształtowania dzieci od pierwszych chwil ich życia.

Drodzy Rodzice, Wasze dziecko uczy się mowy i świata od pierwszych chwil swego życia – i to właśnie Wy jesteście jego pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami! Jeśli będziecie codziennie czytać dziecku, dacie mu nieocenione dary – dar więzi, języka, wiedzy, wyobraźni i wrażliwości. Dzięki codziennemu czytaniu, które warto rozpocząć jak najwcześniej, Wasze dziecko będzie sobie lepiej radzić w przedszkolu i szkole, a potem w pracy i w życiu. Ten wspólny czas z książką to najlepszy sposób okazania dziecku Waszej miłości i najlepsza witamina dla jego rozwoju. Wystarczy 20 minut dżinnie. – dodaje Irena Koźmińska Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

Książka to nie jedyny element gdańskiej  kampanii. Na portalu gdansk.pl powstała dedykowana zakładka www.gdansk.pl/calygdanskczytadzieciom na której Fundacja Gdańska będzie sukcesywnie dodawać kolejne materiały wspierające rozwój najmłodszych gdańszczan. Już dziś można posłuchać umieszczone tam kołysanki, a w najbliższym czasie również filmy z czytanymi wersjami bajek.

Zapraszamy wszystkie organizacje społeczne oraz osoby, które posiadają ciekawe i dobre jakościowo pomysły na upowszechnianie czytelnictwa w śród dzieci do współpracy. Jesteśmy na początku drogi tworzenia kompleksowego programu, którego pierwszym działaniem jest prezentowana dzisiaj książka – zaprasza Paweł Buczyński Dyrektor Fundacji Gdańskiej.

Akcja zaplanowana został na 3 lata, do rozdania przeznaczono 30 tys. książeczek. Według szacunków każdego roku rodzi się w Gdańsku 10 tys. nowych mieszkańców. Realizatorem projektu jest Miasto Gdańsk, Fundacja ABCXXI- CAŁA POLSKA CZYTA DZICIOM oraz Fundacja Gdańska, która w ramach działań statutowych sfinansowała przy wsparciu sponsorów wydanie książki.

O autorze  

Dziennikarz wszechstronny. Samodzielny. Nie lubi poklasku ani światła fleszy.