Teatr Gombrowicza ma nowego Dyrektora Naczelnego

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Kwiecień 18, 2011  

 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził zgodę na powołanie pana Wojciecha Zielińskiego na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni bez przeprowadzania konkursu.


Stanowisko dyrektora artystycznego Teatru zostanie powierzone Panu Krzysztofowi Babickiemu, który ze względu na swoje zobowiązania zawodowe będzie mógł objąć je z dniem 1 września tego roku. Do tego czasu jednak współpracować będzie z Teatrem w sprawach artystycznych.
Komunikat ten został ogłoszony dzisiaj, 12 kwietnia, podczas  konferencji prasowej, której gospodarzem był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i z udziałem obu panów dyrektorów.

Jak stwierdził prezydent Wojciech Szczurek rozpoczyna się nowa era gdyńskiego teatru. Nowy model zarządzania tą placówką (rozdzielenie funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego) stwarza nowe możliwości, zwłaszcza w perspektywie przeniesienia do nowej siedziby. Wcześniej powinien zaowocować repertuarem, który przyciągnie publiczność.
Krzysztof Babicki, pochodzący z Trójmiasta, stawia sobie za główny cel stworzenie oferty repertuarowej dla publiczności całego Trójmiasta, zwłaszcza z myślą o środowisku uczelni Wybrzeża i tzw. klasie średniej. Repertuar – różnorodny: klasyka i nowa twórczość dramaturgiczna, w tym laureaci Festiwalu R@port.
Planuje przyjęcie do zespołu 6-7 nowych aktorów. Już zgłosiło swoje zainteresowanie pracą w gdyńskim teatrze 40 aktorów z całej Polski.
21 września na rozpoczęcie sezonu artystycznego Krzysztof Babicki przedstawi repertuar  (4 premiery). Pierwsza premiera pod rządami nowego dyrektora artystycznego ma się odbyć w listopadzie, kolejne – pod koniec stycznia, w marcu na Międzynarodowy Dzień Teatru i ostatnia – lekka, z dużą porcją muzyki – na Scenę Letnią w Orłowie.

Foto: Dorota Nelke

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....