Pierwszy w Polsce Wirtualny Urzędnik debiutuje w Gdyni

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  , ,      2 kwietnia, 2012  

Multimedialne strony Internetowe to wydawałoby się nić zaskakującego w dzisiejszym świecie. A jednak…

Urząd Miasta Gdyni  jako pierwszy w Polsce znalazł sposób by w innowacyjny sposób przyciągnąć interesantów i ułatwić im kontakt z magistratem.

Od 2 kwietnia mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy chcą dowiedzieć się, jak załatwić urzędową sprawę, mogą liczyć na pomoc Wirtualnego Urzędnika, a właściwe Urzędniczki dostępnej na stronie www.gdynia.pl/bip .

Jak działa owa pomoc ? Otóż wystarczy wpisać w odpowiednie okienko pytanie lub wybrać jeden z podanych tematów. Wirtualny Urzędnik działa w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu rozumie pytanie i natychmiast znajduje odpowiedź bądź kieruje w miejsce, w którym się ona znajduje.  Ciekawostką jest również to, że pytania mogą być sformułowane w indywidualny sposób, z użyciem języka potocznego.

Awatar młodej kobiety jest przystosowany do danej sytuacji w jakiej osoba odwiedzająca może się znaleźć tzn, gdy np. osoba, która chciałaby wyrobić nowy dowód, ponieważ stary zgubiła, usłyszy najpierw słowa otuchy: „Nie przejmuj się”, a potem odpowiedź, co robić dalej.

Projekt ma charakter pilotażowy, dlatego przygotowana baza zawiera odpowiedzi związane z około 200 tematami z różnych dziedzin życia. Dotyczą one: dowodów osobistych, praw jazdy, rejestracji pojazdów, ewidencji ludności, działalności gospodarczej, Urzędu Stanu Cywilnego, a także innych zagadnień z zakresu działalności wydziałów: spraw społecznych, polityki gospodarczej i nieruchomości, geodezji, architektoniczno-budowlanego, dochodów, środowiska, edukacji. Jednak jak zapowiadają urzędnicy baza serwisu będzie sukcesywnie uzupełniana.

Wirtualny Urzędnik to kontynuacja konsekwentnych starań poprawiających dostępność Urzędu Miasta Gdyni. Kilka lat temu Miejski Portal Internetowy, jako pierwszy w Polsce, został udźwiękowiony i dostosowany w ten sposób do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

Ta innowacyjna technologia została  stworzona przez firmę InteliWISE S.A, z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....