Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Maj 26, 2012  

Czym jest joga ?

O jodze można mówić w różnych aspektach. Joga to obszerne pojęcie. Zawiera w sobie między innymi filozofię, etykę, moralność jak też dbanie o zdrowie. Najprościej jogę możemy określić jako sposób życia czy też stan świadomości. Dla wielu ludzi na całym świecie joga jest sposobem doskonalenia samego siebie jest drogą duchowego rozwoju.
Jednak na zachodzie jak i w Polsce najpopularniejszą częścią systemu jogi stała się jest Hatha Joga– joga “fizyczna”, zajmująca się ciałem człowieka. Zatem, gdy używamy popularnego słowa joga – mamy w zasadzie na myśli Hatha Jogę. Na jogę (czytaj Hatha Jogę) składają się prawidłowe asany (pozycje ciała), Pranajama ( ćwiczenia oddechowe) oraz prawidłowa relaksacja.
Jogę może ćwiczyć każdy, bez względu na płeć, wiek, kondycję czy stan zdrowia. Jest to niezwykle bezpieczna dyscyplina ćwiczeń. Joga bowiem przygotowuje stopniowo nasze ciało do zwiększonej aktywności, dodaje nam energii i witalności, wzmacnia przed większymi wyzwaniami. Podczas ćwiczeń dzięki napięciu i rozciąganiu mięśni poprawia się ukrwienie i odżywienie wszystkich narządów wewnętrznych, a także skóry, stawów i mięśni. Dzięki temu procesy regeneracyjne zostają zaktywizowane, bóle złagodzone a napięcie zmniejszone. Dodatkowo dzięki pobudzeniu krążenia i usprawnieniu przemiany materii dochodzi do stopniowej poprawy, aż wreszcie do całkowitego zaniku zaburzeń trawiennych. Organizmowi łatwiej bowiem wtedy wypłukać wszelkie złogi i toksyny. Zwiększa to sprawność systemu immunologicznego. Organizm staje się silniejszy i bardziej witalny. Joga to także doskonały sposób ćwiczeń dla osób cierpiących na wszelkie bóle kręgosłupa. Pozycje rozciągające bowiem pozwalają zmniejszyć naciski na korzenie nerwowe spowodowane najczęściej utrzymywaniem nieprawidłowej pozycji ciała. Ćwiczenia jogi wpływają także na sposób poruszania się. Dzięki uelastycznieniu ciała, chód staje się sprężysty, ładny i pełny gracji.
Gdy zaczniemy ćwiczyć jogę pozytywne zmiany zaobserwujemy już po pierwszych zajęciach. Poczujemy się zrelaksowani i spokojniejsi, joga dodana nam energii i witalności.
A gdy będziemy regularnie uprawiać jogę możemy przez całe życie zachować dobre zdrowie i cieszyć się sprawnością fizyczną, bo tak jak mówi legenda – bóg Sziwa wymyślił poszczególne pozycje jogi dla swej małżonki Parwati, aby były dla niej źródłem zdrowia, dobrego samopoczucia i piękna.
Marlena Kotas, nauczyciel Jogi.

Jogi Makai – Marlena Kotas:   www.joga-makai.pl

Polska Szkoła Masażu Shantala:   www.shantala.pl

 

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....