Rozpocznij weekend na rowerowo!

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  , , , , , , , , ,      Lipiec 26, 2012  

kmk_lipiec_afryka_linerny Ostatni piątek miesiąca to dzień Masy Krytycznej. Nie wiecie co to? Przeczytajcie i na rower!

Masa Krytyczna to nieformalna inicjatywa społeczna, polegająca na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem “My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

Szczególnie ciekawie zapowiadają się “masy” w Koszalinie i Gdyni. Zachodniopomorska impreza połączona będzie z otwarciem wystawy fotografii przedwojennego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który przemierzał Afrykę rowerem oraz zdjęć uczestników niedawnej wyprawy jego śladami. Start o 18.00 sprzed koszalińskiego ratusza. Z kolei w Gdyni, która do grona miast “masowych” dołączyła niedawno, bo dopiero w marcu, lipcowa impreza nawiązuje do rozpoczęcia olimpiady w Londynie. Początek przejazdu również o 18.00 przed dworcem Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Główna.

Pierwsza polska “masa” obyła się w Opolu w 1997 roku, w następnych latach dołączyły Warszawa i Łódź. Więcej informacji o przejazdach w poszczególnych miastach można znaleźć tutaj. Pomysł imprezy narodził się w USA, pierwsza Masa Krytyczna została zorganizowana w San Fransico w 1992 roku. Idea ta obecnie realizuje się w każdy ostatni piątek miesiąca w kilkuset miastach na całym świecie.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....