Życie, miłość, śmierć i inne błahostki, czyli Jan Saudek

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Wrzesień 14, 2012  

źródło: saudek.com

„Życie, miłość, śmierć i inne błahostki, czyli Jan Saudek – to filmowy portret jednego z najbardziej znanych fotografów czeskich. Saudek zaczął tworzyć w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku. Jego prace silnie kontestowały rzeczywistość socjalistycznej Czechosłowacji. Ten wielki miłośnik kobiet stworzył swój własny wizualny świat w którym twórczość i życie to jedno. Marginalizowany i prawie nie znany w ojczyźnie stawał się coraz bardziej rozpoznawany i doceniany w Europie i USA. Film powstawał przez rok, po serii spotkań fotograf wreszcie zgodził się wystąpić przed kamerą i uchylić drzwi swojej piwnicy. Jedynym warunkiem była możliwość sfotografowania ekipy. Sfotografowania w specyficzny Saudkowski sposób…

Sławomir Pultyn, rocznik 1966. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser, operator filmowy, fotograf. Wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor filmów dokumentalnych dla TVP 1, TVP 2, TVP 3, koncertów m.in. Mrągowo 2005, Dżem; programów cyklicznych, m.in.: Moda, Znaki Rock’n’Roll, Zgadula; realizacji telewizyjnych: Cantabile in Jazz. Koncert Urszuli Dudziak w kościele św. Jana w Gdańsku; kampanii społecznych, reklam, filmów promocyjnych i klipów muzycznych: Zaufaj wierności. Kampania anty-AIDS. Hospicjum to też życie, Maanam, Pudelsi i inne, a także autor zdjęć, montażysta i fotograf – twórca idei Rodzinnego Albumu Polaków, zbiorowych pozowanych fotografii mieszkańców miast, grup etnicznych, grup zawodowych.

Na miejscu możliwość zakupu najnowszego Kwartalnika Artystycznego Bliza w specjalnej cenie 10 zł (dodatek – film o Saudku), który upoważnia do wstępu na filmowe spotkanie. A w nim specjalny tekst poświęcony czeskiemu fotografowi autorstwa Piotra Millatiego: „…Próbując opisać to zdjęcie, odczuwam całą tego beznadziejność. Wbrew woli muszę  wydusić z siebie pewien wytarty banał: słowo pozostaje całkowicie bezsilne wobec natury piękna tych fotografii. Nie jest ono w stanie uchwycić tego, co sprawia, że są one głęboko poruszającymi dziełami sztuki… Każdy, kto usiłowałby opowiedzieć ich treść komuś, kto nie widział tych fotografii, musi już po chwili odczuć dławiące niczym ość w gardle zażenowanie…”

foto: Bogdan Kręże

Instytut Spraw Wszelakich, Kwartalnik Artystyczny Bliza oraz Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają na specjalny pokaz filmu „Życie, miłość, śmierć i inne błahostki, czyli Jan Saudek – czeski fotograf” w reżyserii Sławomira Pultyna. Reżyser przy okazji projekcji opowie o kulisach powstawania filmu o słynnym czeskim fotografie i zilustruje swoją opowieść ekscytującymi zdjęciami!

data: 21 września 2012 (piątek)
godzina: 20:00
miejsce: Tor gokartowy Kartcenter sopot ul. 3 maja 69 b (Sopot Wyścigi, naprzeciwko stacji SKM)
bilety: Kwartalnik Artystyczny Bliza do nabycia na miejscu w cenie 10 zł

Tagi

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia.
Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp….