Sport na każdą kieszeń

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Wrzesień 26, 2012  

Jogging jest formą biegu ze średnią prędkością 7-9 km/h, mającą na celu poprawę sprawności fizycznej. Sport ten właściwie nie wymaga od nas wkładu finansowego. Wystarczy, że założymy wygodne, sportowe buty, ubierzemy się w odpowiedni sposób i wyjdziemy z domu. Biegać możemy zarówno po leśnych ścieżkach, jak i miejskich parkach oraz alejkach. Rano lub wieczorem, tak naprawdę – kiedy tylko najdzie nas na to ochota.

W moim przypadku, najlepiej sprawdza się jogging wieczorową porą, wtedy to bieganie po oświetlonym mieście ma swój niepowtarzalny klimat. Ponadto jest to dobry moment aby odpowiednio odreagować po ciężkim dniu, dobrze zasnąć i obudzić się rano z nowymi pokładami energii. Znam też osoby preferujące jogging poranny, który również pomaga dobrze nastroić się na cały dzień. Jest to już kwestia indywidualnych upodobań, wynikających z przeróżnych pobudek.

Dodatkowym, niezwykle magicznym aspektem biegania jest moment, gdy przebiegniemy pewien dystans i wydaje nam się, że nie mamy już sił aby biec dalej. Kiedy jednak przełamiemy ten kryzys, po chwili w nasze nogi oraz płuca wstąpią nowe, zdwojone ładunki energii. Powszechnie nazywa się to euforią biegacza i ma to związek z endorfinami, które są wytwarzane przez nasz organizm w momencie dużego wysiłku fizycznego. Moment ten jest również bardzo ważny pod kątem psychologicznym. Nie mam co do tego wątpliwości, że bieganie wzmacnia charakter i pomaga wygrywać z własnymi słabościami.

Jak więc można zauważyć, niepozorne bieganie ma wiele pozytywnych stron. Z całą pewnością warto polecić ten sport, szczególnie na rozpoczynającą się jesień. Biegając, wzmacniamy bowiem nie tylko dobre samopoczucie ale i odporność naszego organizmu.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....