200 mld zł Polska musi przeznaczyć na politykę klimatyczną w ciągu 7 lat.

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Kwiecień 4, 2013  

Polska powinna przeznaczyć z unijnego budżetu 20 proc. na politykę klimatyczną, wynika z dyskusji dyplomatów w Brukseli. W praktyce oznacza to, że w  przeciągu najbliższych siedmiu lat na ten cel nasze państwo musi przeznaczyć około 200 mld. złotych.

Eksperci w tym prof. Władysław Mielczarski ekspert ds. energetyki podkreślają, że Polski nie stać na taki wydatek. Przeznaczenie takiej kwoty na budowę solarów i wiatraków przekracza nasze możliwości finansowe. Jednak niedostosowanie się do wytycznych Unii może zablokować dotację na rozbudowę dróg i kolei. Profesor wylicza, że skoro budżet UE wynosi 960 mld euro, zatem prawie 200 mld euro zostanie przeznaczonych na politykę klimatyczną.

– Polska ma dostać ponad 300 mld zł w funduszach strukturalnych, z których musimy przeznaczyć na cele klimatyczne 60 mld zł oraz 50 proc. udziału własnego. Czyli będzie to około 120 mld zł plus wewnętrzne finansowanie poprzez zielone certyfikaty i różnego rodzaju dotacje z funduszy ochrony środowiska na poziomie 60-70 mld zł. Na politykę klimatyczną przeznaczymy zatem w Polsce do roku 2020 około 200 mld złotych – mówi profesor.

Dla Polski poprzeczka ustawiona jest zbyt wysoko. Jednak problem polega na tym, że przeznaczonych pieniędzy na ten cel, nie możemy wydać na nic innego. I tu pojawia się kolejny problem. Eksperci uważają, że to są źródła bardzo niestabilne, które powodują, że nie możemy mieć ich zbyt dużo. Możemy więcej  stracić na tym budżecie niż zyskać, ponieważ nie będziemy w stanie wykorzystać funduszy na ten cel.

– Unia stawia warunek, że musimy te pieniądze przeznaczyć na politykę klimatyczną, bo jeżeli ich nie wykorzystamy, nie otrzymamy na fundusze strukturalne, na drogi i na koleje – tłumaczy. – W związku z tym, z tych 300 mld zł liczę, że maksimum zostanie skonsumowanych 150-200 mld zł.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....