Gdańsk odtwarza zniszczone połacie lasu.

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Maj 8, 2013  

Nielegalna wycinka drzewostanu skutkowały wyniszczeniem części lasu w dzielnicy Stogi w rejonie jeziora Pusty Staw. Dlatego właśnie Zarząd Dróg i Zieleni posadził w tym miejscu dwa tysiące dębów i osiemset buków.

Nielegalna wycinka drzew jest w tym rejonie bardzo dużym problemem’ – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. ‘Najczęstsze przypadki nielegalnej wycinki drzew notujemy właśnie na Stogach, także na pobliskim Krakowcu i Górkach Zachodnich’ – dodaje. Dziś odtwarzany fragment lasu ma powierzchnię ok. 0,3 hektara, w miejscu tym złodzieje drewna wycięli praktycznie wszystkie drzewa.

Lasy komunalne w tych rejonach miasta są również intensywnie niszczone przez osoby nielegalnie wydobywające bursztyn. Co roku ZDiZ odtwarza duże fragmenty lasów zniszczone wydobyciem tej kopalnej żywicy. Najbardziej zdegradowane są fragmenty kompleksu leśnego na Stogach – w okolicach jeziora Pusty Staw i ul. Nowotnej.
Rekultywacja polega na zasypywaniu wyrobisk, wycince drzew zagrażających bezpieczeństwu spacerujących po lesie osób (przewracające się pnie, niestabilne i podmyte korzenie, brak możliwości dalszej wegetacji drzewa po nielegalnym wydobyciu bursztynu) oraz nasadzeniach nowych drzew.

Co roku na odtwarzanie i rekultywację lasów komunalnych po nielegalnych wycinkach i wydobyciu bursztynu Gdańsk wydaje od ok. 30 do nawet 350 tysięcy złotych.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....