W Akwarium Gdyńskim przyszły na świat rekiny.

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Maj 14, 2013  

Mają największy mózg spośród ryb, 6 zmysłów i zęby rosnące przez całe życie. Wcale nie są krwiożerczymi bestiami – bardziej prawdopodobna jest śmierć od uderzenia w głowę spadającym kokosem niż wskutek pożarcia przez rekiny. I to właśnie młode rekiny przyszły na świat w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Rekiny wyjątkowe – marmurkowe.

Para rekinów marmurkowych pojawiła się w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB w 2009 roku. Mniej więcej po 2 latach doszło do złożenia pierwszych jaj, które niestety nie były zapłodnione. Od tego czasu osoby odwiedzające Akwarium mogły podziwiać składane przez rekiny jaja.

Pierwszy osobnik, którego udało się odchować w Akwarium, przyszedł na świat rok temu i może śmiało zamieszkać ze swoimi rodzicami na ekspozycji Akwarium. Wcześniej kontakt z większymi rybami groził mu zjedzeniem. Co więcej – miesiąc temu wykluło się kolejne młode oraz pojawiły się następne jaja!

Rekiny marmurkowe w naturze można spotkać tylko w płytkich wodach u brzegów Australii, gdzie czas spędzając leżąc na kamienistym dnie. To jedne z najmniejszych rekinów na świecie, co nie przeszkadza im w byciu drapieżnikami – żywią się mniejszymi rybami oraz mięczakami.

Wpuszczenie młodego rekina marmurkowego na ekspozycję Akwarium odbędzie się w czwartek, 16 maja o godzinie 10:00.

Tagi

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....