NIKODEM PRĘGOWSKI „KULTURKAMPF”

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Czerwiec 5, 2013  

Plama GAK zaprasza na ostatnią, przed wakacyjną przerwą, wystawę. Piątkowy wieczór stanowi niepowtarzalną okazję obejrzenia plakatów autorstwa Nikodema Pręgowskiego, tegorocznego laureata tegorocznego konkursu na plakat Festiwalu FETA.

Myślę, że nadeszły czasy, w których przestano mówić o plakacie jako dziele sztuki i wreszcie traktuje się go jak należy. Wbrew pozorom są to dobre czasy dla plakatu. Chcę, by plakat odczytywany był w pierwszym rzędzie jako artefakt sztuki użytkowej, bez zbytecznych pretensji, aspiracji, ambicji. Bez obciążeń i kontekstu mitu Polskiej Szkoły Plakatu, malarskiej, pełnej metafory, wywindowanej (słusznie zresztą) do rangi czystej sztuki. Dziś tworzenie plakatów polega na umiejętnym doborze środków adekwatnych do jego funkcji i zadań jakie ma pełnić, a rolą projektanta jest, po pierwsze: stać na straży logiki i estetyki, po drugie: zwalczać tandetę, ignorancję i plastik. Na wystawie w „Plamie” zobaczymy plakaty zaprojektowane do wydarzeń kulturalnych, wystaw i festiwali. Wszystkie są rezultatem ciężkiego boju w imię dobrego smaku. Boju krwawego, wyczerpującego i, jak dotąd, nierozstrzygniętego.

Nikodem Pręgowski. Adiunkt w Zakładzie Projektowania Graficznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się projektowaniem plakatów, wydawnictw, znaków graficznych i identyfikacji wizualnej. Autor identyfikacji tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku.

Wystawę można oglądać do 5 lipca 2013 r.

14.06.2013 r. (piątek), godz. 18.00

wernisaż wystawy

wstęp wolny

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia.
Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp….