Film: Yes-Meni naprawiają świat

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Październik 23, 2013  

Film jest ulubieńcem publiczności czołowych festiwali filmowych na świecie.  To dokument z kilkunastomiesięcznej „partyzantki” uprawianej przez jego twórców. Po części dokument, po części mocumentary w stylu Michaela Moore’a, film Bichlbauma i Bonanno błyszczy humorem i podbija prostotą przekazu. Dzięki lekkości stylu i dużej dawce humoru dokument ten to przyswajalna opowieść o gospodarce światowej i globalnym rynku.

Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. „Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu” – zapewniał przedstawiciel koncernu. Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. „Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami” – wyjaśnił. Skutki tego działania stały się szybko widoczne – akcje Dow błyskawicznie pikowały, a firma straciła w ciągu jednego dnia 2 miliony dolarów. Sprawcą całego zamieszania był „Yes-Men” Andy Bichlbaum – człowiek, który postawił sobie za zadanie ośmieszyć świat biznesu.

Twórcy filmu świadomi roli mediów we współczesnym świecie na różne sposoby przyciągają ich uwagę zyskując tym samym rozgłos dla sprawy. Zwieńczeniem wielomiesięcznych działań jest ich osobista wersja „New York Timesa”, którą zamieniono w społeczno-polityczny koncert życzeń. Na stronach gazety-fałszywki pojawiają się artykuły wybiegające do przodu o kilka miesięcy, opisujące świat takim, „jakim chcielibyśmy za kilka miesięcy zastać”.

reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonnano, Francja 2008, 90 min

Projekcja:

27 października 2013 (niedziela)

godzina: 19:00

miejsce: Mewa Towarzyska, Sopot, ul. Pułaskiego 15/2

bilety: 7 zł

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....