Garnitur z Polski dla angielskiego lorda.

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Marzec 15, 2014  

Po wielu martwych sezonach polskim krawcom przybywa klientów.  Modnie skrojony garnitur, smoking czy płaszcz doceniają już nie tylko rodacy. Do Polskiego krawca coraz częściej witają goście z zagranicy.

Do pracowni krawieckich przyjeżdżają klienci z Niemiec, Anglii czy krajów skandynawskich. Jednym z powodów jest niższa niż krajach ościennych cena za towar i usługę. Innym czynnikiem może być niepopularna sylwetka, która uniemożliwia dobór stroju w sklepach sieciowych.

– Są różni klienci, od wysokich do bardzo niskich, od dobrze zbudowanych do bardzo szczupłych. Najczęściej zamawiają garnitury ślubne – mówi Józef Błoński, właściciel jednej z najstarszych warszawskich pracowni krawieckich.

Za uszycie garnituru trzeba zapłacić od 2,5 tys. zł, za płaszcz – od 300 zł, za koszulę męską – ok. 400 zł. Panie za uszycie spódnicy zapłacą ok. 200 zł, za żakiet – ok. 300 zł.

Najistotniejszym czynnikiem jest świadomość, że uszyty na miarę strój, będzie pasował ,,jak ulał.” Ten ostatni, podobnie jak przed wojną, staje się bodźcem, który w istotny sposób wpływa na nasze postrzeganie własnej garderoby.

Osoby, które składają zamówienie w pracowni krawieckiej, chcą mieć pewność, że strój będzie idealnie pasował lub będzie ich wyróżniał. Z kolei ci, którzy mają niesymetryczne kształty, mogą liczyć na to, że uszyte ubranie, poprawi ich sylwetkę.

– Przy nierównych ramionach można je wyrównać poduszkami. Natomiast, żeby wyrównać sylwetkę, można jedną stronę zwęzić, drugą nieco rozszerzyć. Jeśli ktoś ma wyższe biodro, to nogawkę nie robi się na dole dłuższą tylko wyrównuje się biodrem i wtedy optycznie wygląda równo – zdradza agencji Newseria Józef Błoński.

Pracownie krawieckie od lat są popularne w Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech. W Londynie na ulicy Savile Row klienci mają do wyboru ok. 30 prywatnych krawców. Z takich usług korzystają często politycy, dyplomaci oraz ludzie ze świata show-biznesu.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.