Czas na Nordic walking

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Marzec 27, 2014  

W odróżnieniu  do zwyczajnego marszu, nordic walking wykorzystuje stosowanie siły do ruchu kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie prawie całego ciała.  W ruchu wprawiane są  mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy,ramion i brzucha. Są one inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To sprawia, że staja się mocniejsze i sprawniejsze niż przy  chodzeniu czy joggingu.

Nordic walking szczególnie wpływa na:

  • rozwinięcie  siły i wytrzymałości ramion,
  • łatwość wchodzenia na wzgórza,
  • spalanie  większej ilości kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  • zwiększenie  stabilności przy chodzeniu z kijkami,
  • redukcje nacisku na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
  • podczas ćwiczenia odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek,kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

Dlatego też wraz z początkiem wiosny wraca popularny cykl nordic walking. Sympatyków dyscypliny, która w ostatnim czasie odnotowała ogromny rozwój i wzrost popularności.

29 marca rozpoczyna się kolejny sezon Nordic Walking Gdańsk 2014.

– W tym roku kontynuujemy formułę, która przyjęła się doskonale w poprzednim sezonie. Są to zmienione dystanse, jakie będą mieli do pokonania uczestnicy imprezy. Do wyboru będzie jedna z dwóch tras 6. i 12. kilometrowa (odpowiednio 2 lub 4 pętle po 3 km), ze startem i metą na przy Krainie Zabawy na gdańskim Przymorzu – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Nowością będą rozszerzone kategorie wiekowe. Na krótszym dystansie przewidziano ich aż 11 – od 9 do ponad 70 lat. Dodatkowo klasyfikowane będą osoby niepełnosprawne. Na trasie 12-kilometrowej rywalizacja będzie toczyła się w 10 grupach wiekowych – 29 lat i mniej do ponad 70.

Zapisy do zawodów prowadzone są drogą elektroniczną, na stronie: http://elektronicznezapisy.pl/events?user=1217
Zapisać można się także bezpośrednio przed startem, w biurze zawodów. Rejestracja rozpocznie się o godz. 10.00. Start o godz. 12.00. Zawodnicy proszeni są o ustawienie się na starcie 15 minut przed startem konkurencji.

Na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne nagrody, a wśród nich dwa nowoczesne tablety, których szansę wygrania będzie miał każdy, kto ukończy zawody, podobnie, jak pamiątkowe odlewane medale. Przewidziane są też nagrody niespodzianki dla trójki najmłodszych uczestników zawodów.

Więcej na stronie: www.mosir.gda.pl

Warto dodać, że badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie.

 

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia.
Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp….