Co decyduje o cenie nagrobków?

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Kwiecień 17, 2014  

Zdjęcie ilustracyjne 02 (mat. pras.)W Polsce najpopularniejszym sposobem żegnania zmarłych pozostaje tradycyjny pochówek na cmentarzu. W przeważającej większości przypadków towarzyszy temu upamiętnienie za pomocą kamiennego nagrobka, wykonanego zazwyczaj z granitu. Zdecydowanie rzadziej korzysta się z marmuru i piaskowca. Na ceny stworzonych z kamienia nagrobków wpływa wiele rozmaitych elementów.

Ceny nagrobków kształtują się w Polsce przeciętnie na poziomie od ok. 2 do 8 tys. zł. Na tak duże zróżnicowanie kosztów wpływa niemało czynników, w tym głównie rodzaj wykorzystanego materiału, ale i inne uwarunkowania, także takie, które na pierwszy rzut oka wydają się mieć znaczenie drugorzędne.

Co decyduje o cenie?

Koszty związane z budową nagrobka zależne są od różnych parametrów i właściwości. Na wysokość ceny wpływają zarówno rodzaj użytego materiału (na rynku znaleźć można np. kilkadziesiąt odmian granitu) oraz jego jakość, jak i kształt czy kolor.

Na ceny nagrobków wpływa, co raczej oczywiste, rozmiar. Duże znaczenie ma jednak także kształt. Jeśli jest on w miarę prosty, to i koszt jego stworzenia pozostaje odpowiednio niższy. Każdy bardziej skomplikowany element, a dotyczy to np. krawędzi, przekłada się – poprzez zwiększenie nakładu pracy, potrzebnej do ich wykonania – na wzrost ceny końcowej” – tłumaczy Damian Grzonka, właściciel zakładu kamieniarskiego Granitex z Wodzisławia Śląskiego.

W odniesieniu do ceny nagrobka, szczególnie granitowego, istotny jest ponadto kolor wykorzystanego materiału. Jak wyjaśnia Grzonka, generalna zasada jest taka, że ciemniejszy granit jest przeważnie droższy. Wśród tego rodzaju materiałów dużą popularnością cieszą się w Polsce np. ciemne granity z Indii oraz państw skandynawskich.

Granit czy marmur?

Kamienie, z których wykonuje się nad Wisłą nagrobki, pochodzą z różnych rejonów świata, m.in. z Indii, Chin, Brazylii, RPA czy krajów skandynawskich. Na rynku dostępne są też kamienie z Polski – głównie z rejonów Strzelina, Strzegomia oraz Karkonoszy i Sudetów.

W Polsce nagrobki tworzy się najczęściej z granitu. Zdecydowanie mniejszym powodzeniem cieszy się marmur.

Kamienie te powstawały w różny sposób – granit wewnątrz ziemi, przy udziale ekstremalnie wysokiej temperatury, a marmur w efekcie przeobrażenia wapieni. Skutek jest taki, że marmury są bardziej miękkie niż granity i przez to mniej trwałe – mimo to marmur, uznawany za materiał ekskluzywny, zwykle kosztuje więcej.

Decydujące są warunki klimatyczne. Marmur w kontakcie z wodą lub silnym mrozem szybciej ulega erozji. Pod tym względem lepiej wypada granit. Nagrobki z marmuru czy piaskowca również mogą prezentować się dobrze – nawet po wielu latach – tyle że wymaga to wyraźnie większego nakładu pracy, a konkretnie odpowiedniej, przede wszystkim systematycznej, pielęgnacji” – podsumowuje Damian Grzonka.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.