Present Performance. Dziecko Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Czerwiec 20, 2014  

Bunt to potrzeba zmiany, dlatego też bezkompromisowość i kontestacja są głównymi środkami wyrazu artystów, biorących udziału w wydarzeniu Present Performance. Jego pomysłodawcą jest Gdańska Galeria Miejska.

Stosując radykalne rozwiązania performerzy naruszają stan równowagi, generując w ten sposób energię niezbędną do przeprowadzenia zmiany, a w konsekwencji innego spojrzenia na rzeczywistość.

Performance opiera się na bezpośrednim dialogu artysty z publicznością, dlatego też Gdańska Galeria Miejska wychodzi poza przestrzenie galeryjne, gdzie sztuka performance ma szanse na zaistnienie w nowym, nieoczekiwanym i bardziej szerokim kontekście. Performance zyskuje najwięcej kiedy podejmowane jest ryzyko, kiedy towarzyszy temu pewien rodzaj niewiedzy, kiedy wkraczamy w obszar eksperymentu i dopuszczamy do głosu intuicję.


 

BIOGRAMY ARTYSTÓW:

Istvan Kantor

Istvan Kantor znany również jako Monty Cantsin, open–pop-star, twórca Neoizmu, “samozwańczy przywódca ludu z Lower East End” jest skupionym na działaniu artystą mediów/wywrotowcem/producentem działającym na wielu polach sztuki od performance, robotyki, mixmediów, instalacji, malarstwa, dźwięku, muzyki, video po nowe media.  Urodzony w Budapeszcie Kantor studiował tam nauki medyczne. W wieku 26 lat wyjechał do Paryża, a następnie dalej do Montrealu. Mieszkał również w Portland, Nowym Jorku i Berlinie. Obecnie rezyduje w Toronto. Kantor lubi rozbijać i podpalać swoje obiekty. W celu zaprezentowania swojego stanowiska ucieka się metodologii konfliktu czy kryzysu, nierzadko umieszczając siebie w centrum niebezpiecznej bądź niepewnej sytuacji. Jego radykalnie zmieniające się ambicje twórcze oscylują zawsze wokół jego własnego środowiska życia oraz usytuowania społecznego. Twórczość artystyczna Kantora osadzona w nurcie performensu, bada obszary ciała oraz technologii: od krwi, poprzez gesty fizyczne, sampling cyfrowy, oddychanie czy konstrukcje pneumatyczne. Często włącza do swoich prac takie obiekty jak żelazka ze spryskiwaczem, wieszaki na ubrania, zegary, flagi i megafony. Oprócz twórczości indywidualnej jest liderem i wokalistą zespołu the Red ArmBand, a także członkiem – założycielem kilku grup performatywnych, m.in.: Puppet Government (Rząd Kukiełek), MachineSexActionGroup czy Kantor Family Circus (Cyrk Rodziny Kantor). Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in.: Telefilm Canada Award w kategorii Najlepszy Kanadyjski Film i Video w 1998 w Toronto oraz Transmediale Award w 2001 r. w Berlinie

„Kiedy wybuchła rewolucja 1956 roku miałem 7 lat, moja rodzina ukryła się w schronie przeciwlotniczym. Wyszedłem wtedy na ulicę i zatrzymałem rosyjski czołg dziecięcym pistolecikiem. Z pojazdu wyłonił się czołgista i kazał mi podejść. Uciekłem z powrotem do schronu. Oni bali się dzieci rzucających koktajlami Mołotowa. Nie udało im się mnie znaleźć, a moi współtowarzysze połamali ten pistolecik. Właśnie tamto wydarzenie uważam za swój pierwszy performance.”

Anna Kalwajtys

Artystka performance, mieszka w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Rozumiem performance jako działanie swoją obecnością takim/taką jaką jestem w danym momencie i danym kontekście. Działanie swoją psycho-fizyczną kondycją. Działanie ciałem jego predyspozycjami czy też ograniczeniami, limitami, działanie kontekstem społecznym oraz kulturowym i generowanie treści za pomocą tych narzędzi.”

Yaryna Shumska

Absolwentka i doktorantka  Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Uczestniczka wielu wystaw malarstwa oraz festiwali performance.

„Zajmuję się malarstwem, instalacją, sztuką performance oraz tańcem. W pracach performance często zwracam się ku tematowi człowieka, który znajduje się w stanie niepewności. Jestem zainteresowana badaniem przestrzeni, odkrywaniem podwójnej rzeczywistości, wieloznaczności przedmiotów, miejsc i sytuacji. W performance jest dla mnie ważny proces skupienia się na działaniach prostych i powtarzających się. Przez taką działalność próbuję komunikować się z miejscem, w którym jestem i z ludźmi, którzy są wokół.”

Przemek Bransa

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Pracowni Sztuki Performance pod kierunkiem prof. Artura Tajbera na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest studentem Doktoranckich Interdyscyplinarnych Studiów Artystycznych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

„W performance interesuje mnie instalakcyjność, czyli połączenie sztuki instalacji i akcji. Ważny jest proces powstawania obiektów, zdarzeń i sytuacji przestrzennych. Artefakty powstające w trakcie działania niosą w sobię podwójną energię. Po pierwsze tę związaną z efemerycznością,  po drugie z fizycznym, zmaterializowanym aspektem sztuki akcji. Ostatnie moje działania performatywne przybierają charakter interwencji.”

Leszek Przyjemski

Urodził się w Bydgoszczy w 1942 r. Studiował w latach 1962 – 1968 na UMK w Toruniu oraz PWSSP w Gdańsku. Dyplom artystyczny ukończył w 1968 r. w pracowni prof. K. Studnickiej. W 1970 roku wraz z Anastazym Wiśniewskim powołał do życia Nieistniejącą Przytakującą Galerię „TAK”. Wykorzystując język propagandy artyści wydawali druki, pieczątki, organizowali akcje silnie zakorzenione w ówczesnych realiach Polski okresu PRL-u. Działalność Galerii wkrótce Przyjemski rozszerzył o Museum of Hysterics – jednoosobową instytucję pozainstytucjonalną istniejącej wszędzie tam, gdzie znajdował się jej założyciel. Postawa twórcza artysty oscyluje pomiędzy kontestacją społeczno-polityczną, a sztuką konceptualną. Jest to specyficzny rodzaj aktywizmu pełnego spontaniczności, zabawy, ale również groteski i ironii. W latach 70-tyc na plaży w Brzeźnie, z jego inicjatywy  odbyła się efemeryczna akcja zatytułowana Zlot Galerii Nieistniejących. Od początku lat ’70 do początku lat ’80 cenzura likwiduje i zaciera ślady jego działalności w Sopocie, Gdańsku, Warszawie, Elblągu.

Tagi

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.