Pieszo przez Norwegię

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Wrzesień 2, 2014  

Nie ma lepszego sposobu żeby odkryć fantastyczną scenerię Norwegii niż na piechotę.

Od poszarpanych szczytów Alp Lyngen na północy po rozległy płaskowyż Hardangervidda na południu, gdzie dzikie renifery nadal wędrują swobodnie. Taki własnie jest ten kraj, w którym można spróbować spaceru po lodowcu lub wybierać się na wędrówkę do Preikestolen (Pulpit Rock), najpopularniejszej atrakcji turystycznej w Norwegii. Norwegia to również  wiele możliwości na spacery po łagodniejszym terenie, na fiordach lub wzdłuż wybrzeża.

Najpopularniejsze miejsca na górskie wędrówki

Jotunheimen, “Dom Gigantów”, to miejsce numer jeden jeśli chodzi o górskie wędrówki w Norwegii. Jest częścią długiego skandynawskiego pasma gór. To obszar obejmujęcy prawie 3 500 kilometrów kwadratowych i jest siedzibą 29 najwyższych gór w Norwegii, włączając najwyższą – Galdhøpiggen (2 469 metrów).

Mniej wymagający, ale nie mniej fascynujący Hardangervidda, największy w Europie górski płaskowyż, posiada wiele dobrze oznaczonych tras i jest kolejnym popularnym wśród turystów miejscem. Tak samo jak Park Narodowy Rondane, najstarszy park narodowy w Norwegii, który może pochwalić się 10 szczytami powyżej 2 000 metrów oraz pobliski Dovrefjell, gdzie można dostrzec słynnego piżmowca.

Dalej na północ, poszarpane szczyty Alp Lyngen niedaleko Tromsø, wyrastają na ponad 1 000 metrów, bezpośrednio z fiordu, przyciągając doświadczonych alpinistów. Spektakularne ośnieżone szczyty Alp Sunnmøre niedaleko Ålesund, nieco wyższe, wznoszące się na niecałe 2 000 metrów również prezentują niesamowity krajobraz fiordów.

Lysefjord w Ryfylke niedaleko Stavanger znany z Preikestolen (Pulpit Rock) oraz Kjerag to kolejne popularne miejsca idealne na piesze wędrówki. Tak jak Hemsedal, znany ze względu na rozległe powierzchnie idealne dla narciarzy alpejskich oraz szlaki, po których można wędrować latem. Jest też Trollheimen, który oferuje prawdziwie zróżnicowany teren.

Najpopularniejsze trasy turystyczne

Niezaprzeczalnie, najpopularniejszą trasą turystyczną w Norwegii jest zdobyty przez ponad 150 000 turystów w 2012 roku Preikestolen (Pulpit Rock), górski płaskowyż o powierzchni 600 metrów kwadratowych, wznoszący się na 604 metrach ponad Lysefjordem w Rogaland w Norwegii Fiordów.

Besseggen w Jotunheimen jest bliskim numerem dwa i być może najpopularniejszą trasą górską wśród Norwegów. Przekraczając grzbiet tej góry, po jednej stronie mamy niebieskie jezioro a po drugiej zielone. Galdhøpiggen również w Jotunheimen, to najwyższy norweski szczyt wznoszący się na ponad 2 469 metrów ponad poziomem morza. Nie ma lepszego widoku na Park Narodowy Jotunheimen niż z tego właśnie szczytu. Kolejna wymagająca trasa prowadzi na Slogen. Jest to niezaprzeczalnie najbardziej malownicza i dramatyczna trasa w trafnie nazwanych Alpach Sunnmøre w północnej części Norwegii Fiordów. Wędrówka na szczyt wiedzie przez strome 1 500 metrów prosto z Hjørundfjordu a ostatni odcinek wspinaczki nie jest bardzo wymagający.

Dla łagodniejszych tras wybierz się na łatwo osiągalny Gaustatoppen w Telemarku, w Norwegii Południowej. W jasny dzień z tego szczytu możesz zobaczyć aż jedną szóstą Norwegii. Wybierz się też na spacer po Dolinie Aurlandsdalen w Norwegii Fiordów, która oferuje zróżnicowany teren przeplatany dudniącymi wodospadami, szerokimi dolinami i opuszczonymi górskimi farmami.

Wędrówki z przewodnikiem

W wielu miejscach w Norwegii dostępni są wykwalifikowani przewodnicy, którzy mogą sprawić, że wędrówki staną się jeszcze lepszym przeżyciem niż samotna wyprawa. Wędrując z przewodnikiem zyskujesz również dostęp do tych dzikich części Norwegii, do których rzadko można trafić samemu. Spacer po lodowcu to jeden z takich przykładów. W Norwegii znajduje się 20 lodowców – lodowiec Jostedalsbreen jest największy, zajmuje powierzchnię 487 kilometrów kwadratowych. W większości lodowcowych obszarów organizowane są wycieczki z przewodnikiem, co powoduje, że tereny pokryte nieokiełznanym śniegiem i lodem stają się dostępne nawet dla najmniej doświadczonych turystów.

Wycieczka z przewodnikiem to również świetna okazja aby nauczyć się czegoś o okolicy, po której się spaceruje: nazwy kwiatów, dlaczego lodowiec jest w tym właśnie miejscu, jak i kiedy został ukształtowany konkretny fiord. Możesz wybrać wędrówki tematyczne. Na przykład wycieczka z przewodnikiem w Rjukan nazywana jest Trasą sabotażysty. W trakcie tej wyprawy możesz poznać znane fakty na temat norweskiego ruchu oporu. Inna wycieczka z przewodnikiem podąża śladami Trasy Pielgrzyma do Trondheim i pełna jest bardzo ciekawych historii.

Kilkudniowe wędrówki

Jeśli naprawdę chcesz odkryć norweską dziką przyrodę, kilkudniowa wyprawa jest obowiązkowa. Spakuj namiot lub wędruj w dzień i przenoś się od schroniska do schroniska. Norweskie Stowarzyszenie Trekkingowe (DNT) posiada szeroką sieć górskich chat w całym kraju – niektóre są samoobsługowe, inne z obsługą a wiele serwuje kolacje i śniadania, co oznacza, że kilkudniowa wyprawa nie musi wiązać się z ciężkim plecakiem. Górskie chatki różnią się wielkością, od wielkich domów z 200 łóżkami po maleńkie schroniska z kilkoma piętrowymi łóżkami. Wszyscy turyści, którzy pokażą się tutaj przed zmrokiem znajdą miejsce do spania – nawet jeśli miałoby to oznaczać materac na podłodze w czasie szczytowego obłożenia schroniska. Tak więc nie musisz się martwić noclegiem pod gołym niebem (choć może być to jedna z opcji przy dobrej pogodzie).

Wędrówki w Oslo i okolicach

Niewiele innych stolic oferuje trasy wycieczkowe w bezpośrednim otoczeniu – Oslo tak. Stolica Norwegii otoczona jest przez Oslomarka, drewniane wzgórza rozciągające się od Skaugumåsen i Kolsås na zachodzie, po Voksenåsen i Vettakollen na północy oraz Ekeberg i Haukåsen na wschodzie. Pokrywające jakieś 1 700 kilometrów kwadratowych, Oslomarka jest najważniejszym obszarem plenerowym w Norwegii. Może poszczycić się szeroką siecią tras turystycznych, które są darmowe dla wszystkich. Dla mieszkańców, „Marka” jest ważną składową charakeru Oslo, a odwiedzający odkrywają kolejną twarz tego zróżnicowanego miasta.

Wędrówki w Bergen i okolicach

Wędrówka ze Skansen do Fjellveien sprawia, że spacer staje się niezwykle malowniczny, zabierając uczestników w podróż po wyjątkowo ładnej części Bergen, z jego drewnianymi domami i brukowanymi uliczkami. Następnie pojawia się góra Fløyfjellet aż do pętli kolejki, skąd rozciąga się bezkresny widok na miasto. Droga jest dostosowana do wózków, jest więc to popularna opcja dla rodzin z małymi dziećmi – pomimo stromego wzniesienia.

Na całodniową wycieczkę z łatwym dojazdem do centrum Bergen świetnie nadaje się trasa z Mt. Fløyen do Mt. Ulriken (lub w zasadzie odwrotnie). Vidden, płaskowyż pomiędzy tymi dwoma, jest najpopularniejszym odcinkiem na jednodniowe wyprawy w góry otaczające Bergen. Zarezerwuj sobie pięć godzin. Aby skrócić wycieczkę, skorzystaj z kolejek linowych Fløibanen lub Ulriksbanen, które znajdują się na obu końcach trasy.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.