Libera, Bater, Skelnik i Huelle zainaugurują „Wojnę!!!

Autor wpisu  M.S   kategoria       Styczeń 8, 2015  

Czy Konteksty historyczne można traktować jako perspektywę mówienia o współczesnych i możliwych w przyszłości wojnach między kulturami, państwami i ludźmi. Czym jest konflikt, agresja i brutalność. Jaki wpływ na losy ludzi czy jednostek ma obyczajowość czy płeć. W jakim procencie cywilizacja nas demoralizuje.

Na te pytania zainspirowane ostatnimi wydarzeniami w świecie porozmawiają  wybitni autorzy tekstów numeru: pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera, dziennikarz, korespondent polskich mediów w Rosji Wiktor Bater oraz Julian Skelnik – konsul honorowy Królestwa Danii.

Spotkanie odbędzie się 12 stycznia w gdyńskim InfoBoxie przy ul. Świętojańskiej 30 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

W numerze autorzy przyglądają się świadomości człowieka pokoju i człowieka wojny. Ja sami podkreślają interesuje ich zarówno ujęcie politologiczne, socjologiczne, etnologiczne, jak i ściśle kulturowe – obrazy konfliktów ujęte w sztuce.

Istnieją dwa, banalne, stereotypowe zdania dotyczące wojny jako zjawiska. Pierwszym jest stwierdzenie von Clausewitza, że wojna jest przedłużeniem polityki. Drugie powiedzenie pochodzi ze starożytnego Rzymu: jeśli chcesz pokoju, powinieneś szykować się do wojny. Obie te maksymy – jakkolwiek zostały wyświechtane przez czas – okazują się dzisiaj boleśnie trafne. Czego by nie powiedzieć w komentarzach do działań Putina – traktuje on właśnie wojnę jako przedłużenie swojej polityki. Osiąganie celów politycznych za pomocą czołgów i samolotów po drugiej wojnie światowej okazało się w Europie zgoła niemożliwe. Skandaliczne. A jednak jesteśmy świadkami tego rodzaju skandalu – pisze we wstępie redaktor naczelny Paweł Huelle. A w tle – niczym pożar kalifornijskich lasów – rozgrywa się dramat niebywały – atak tak zwanego Państwa Islamskiego na miliony obywateli różnych przynależności narodowych i religijnych. Nigdy chyba jeszcze w XX i XXI stuleciu wspólnoty chrześcijańskie nie były tak eksterminowane, poddawane pogromom. Może wszyscy – przynajmniej tu, w Europie – popełniliśmy ten sam błąd? Wierząc, że czas wojen zakończył się raz na zawsze, pomijając drobne konflikty lokalne. Otóż okazały się ani tak drobne, ani tak lokalne, jakbyśmy tego chcieli. Autorzy naszych tekstów nie mogą nikogo ocalić z tych pożóg. Ale dają zrozumienie mechanizmów, przyczyn konfliktowych sytuacji. Warto ich czytać – podsumowuje Paweł Huelle.


 

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

 

O autorze  

Dziennikarz wszechstronny. Samodzielny. Nie lubi poklasku ani światła fleszy.