Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Luty 25, 2015  

W piątkowe popołudnie 20 lutego w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim widzowie Kina Orange spotkali się ze wschodzącą gwiazdą polskiego kina Tomaszem Ziętkiem oraz z reżyserem Jackiem Lusińskim. Wydarzenie towarzyszyło pokazowi ich najnowszego dzieła – filmu „Carte Blanche”. Spotkanie poprowadził dziennikarz telewizyjny Paweł Rojek.

Spotkanie z twórcami filmu „Carte Blanche” odbyło się tuż po seansie w Kinie Orange, dzięki temu zgromadzona publiczność miała okazję „na gorąco” skonfrontować swoje pytania i refleksje. Jacek Lusiński, reżyser „Carte Blanche” a także autor książki o takim samym tytule, opowiedział o spotkaniu z Maciejem Białkiem, niewidomym nauczycielu lubelskiego liceum, którego historia była inspiracją do powstania filmu. Tomasz Ziętek, jeden z najciekawszych obecnie aktorów młodego pokolenia (znany m.in. z roli Rudego w „Kamieniach na Szaniec”), przybliżył kulisy pracy na planie z Andrzejem Chyrą, który w filmie wcielił się w rolę nauczyciela.

03_Autografy__KinoOrange

Widzowie byli ciekawi m.in. tego, jak przebiegała praca reżysera z aktorami – Jacek Lusiński opowiedział o tym, jak przed rozpoczęciem zdjęć ekipa filmowa przygotowała się do zadania: żeby być bliżej tego świata, odwiedzili m.in. Polski Związek Niewidomych. Jak przyznał reżyser, nie chcieli stworzyć biograficznego filmu o osobie niedowidzącej a pokazać historię człowieka, który żyje w ustawicznym strachu. Boi się, że kiedy wyda się jego tajemnica, to utraci cały swój dotychczasowy świat – pracę i znajomych, a także tego, że któregoś dnia obudzi się i wszystko dosłownie zniknie.

Tomasz Ziętek, filmowy klasowy buntownik Madejski, mówił o wyzwaniach jakie napotkali z Elizą Rycembel jako aktorzy wchodząc do autentycznej szkoły, grając z prawdziwymi uczniami. Jak przyznali twórcy filmu, ci uczniowie mieli szczególną postawę, dało się odczuć, że nauczyciel traktował ich partnersko, jak przyjaciel,  opowiadał dykteryjki, poruszał się po klasie nawiązując z nimi kontakt.

05_T.Ziętek_J.Lusiński_3__KinoOrange

Po rozmowie nastąpiła mniej formalna część spotkania – młody aktor rozmawiał z fanami, razem z reżyserem podpisywali plakaty, był też czas przeznaczony na zrobienie wspólnych, pamiątkowych zdjęć. – Cieszę się, że na dzisiejszy pokaz w Mińsku Mazowieckim przyszło wielu młodych ludzi, bo jest to też gdzieś film o nich. Takie spotkania są też dla nas, aktorów, ważne, bo czasem ciekawie dowiedzieć się, co widzowie w filmie zauważyli, co szczególnie przykuło ich uwagę – powiedział po spotkaniu Tomasz Ziętek.

Tylko w lutym film „Carte Blanche” w Kinie Orange obejrzeli mieszkańcy 27 miejscowości, w których na co dzień nie ma kina. Informacje o kolejnych spotkaniach oraz aktualny repertuar dostępne są na www.KinoOrange.pl

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.