Niemcy jakich nie znamy

Autor wpisu  M.S   kategoria       Marzec 4, 2015  

Choć Niemcy to nasz bezpośredni sąsiad stosunkowo rzadko udajemy się tam na wakacje. Pokutuje opinia sprzed 15, 20 lat, że Niemcy to kraj dla Polaków zbyt drogi. Tymczasem ceny w Niemczech niczym się nie różnią od tych w bardziej turystycznie popularnych krajach europejskich.

Najczęściej odwiedzanym przez Polaków miastem jest Berlin, można tu faktycznie znaleźć wiele atrakcji kulturalnych, kulinarnych, rozrywkowych. Warto jednak także poznać region Berlin-Brandenburgia, bo oferuje zupełnie inny klimat: sosnowe lasy, aleje wysadzane drzewami, jeziora. Berlińczycy, którzy chcą uciec na łono natury mają w czym wybierać.

W pobliżu Berlina powstał także największy w tej części Europy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy o nazwie Tropical Islands. Ma 66 tys. metrów kwadratowych i znajdziecie w nim typowo tropikalne atrakcje: lasy deszczowe, zabudowania jak w tropikach, Morze Południowe, lagunę z kryształową wodą i plażami, ogromna zjeżdżalnię. A zamawiając dom na weekend lub dłużej z oferty Novasol będziecie mieć wstęp do parku za darmo.

Hollywood jest bliżej niż myślisz

Gdy podróżujemy to często podążamy za swoimi pasjami: są już trasy turystyczne śladami bohaterów literackich i cyklów wydawniczych, zwiedzamy galerie i muzea, żeby zobaczyć słynne dzieła sztuki. Dlatego wszystkich fanów X muzy na pewno ucieszy fakt, że dla zwiedzających otwarte jest poczdamskie studio filmowe Babelsberg. Na 46-hektarowym terenie miasteczka kręcą producenci filmowi z całego świata. W Parku Filmowym, położonym tuż obok jednego z najstarszych studiów filmowych świata (powstało w 1911 roku), zwiedzający mogą, pośród oryginalnych dekoracji zapoznać się z pracą specjalistów od filmowego rzemiosła, przekonać się, jakie zawody skupiają się przed i za kamerą oraz ile zamiłowania do szczegółu potrzeba do stworzenia perfekcyjnej filmowej iluzji. Codziennie odbywają się tu pokazy na żywo, m.in. spektakularne show zawodowych kaskaderów filmowych w arenie „Wulkan”, show telewizyjne, odsłaniające sekrety audycji na szklanym ekranie czy nowe making-of-show do filmu „Trzej Muszkieterowie 3D”. Dreszcz emocji zapewniają wielowymiarowe seanse w kinie oraz symulacja akcji w łodzi podwodnej w zbudowanym z oryginalnych filmowych dekoracji obiekcie „U-Boot Boomer” – można się poczuć dokładnie tak klaustrofobicznie jak w ciasnym u-bocie.

Była kopalnia, nie ma kopalni i co teraz

Tereny poodkrywkowe to generalnie duży problem, ich rekultywacja kosztuje więcej niż eksploatacja. Kopalnia F60 w Dolnych Łużycach ze swoją główną atrakcją – leżącą wieżę Eiffla -jest przykładem, że z takimi terenami można zrobić cos ciekawego. Wieża ma długość 500 m, 80 m wysokości i waży 13 500 ton i można ją samodzielnie zwiedzić i obejść, czemu towarzyszy lekki dreszczyk emocji. To fantastyczna rozrywka dla całej rodziny.

Wybrzeże

Niemieckie wybrzeże Bałtyku jest równie ładne jak polskie, razem z wyspami liczy 4000 kilometrów. Najwięcej wysp przybrzeżnych znajduje się we wschodniej części niemieckiego Wybrzeża. Największe wyspy tutaj to Rugia, Uznam, Hiddensee. Charakterystyczne są szerokie plaże. Dopiero na zachód od Wismaru występują klify. A jeśli morze Wam się znudzi warto zapuścić się w region Pojezierza Meklemburskiego, jest to  typowo morenowy krajobraz, a jeziora otoczone są lasami bukowymi. Miasto Szwerin, będące stolicą kraju związkowego Meklemburgia, stanowi główny ośrodek turystyczny w regionie. Rejon całego pojezierza, z wyłączeniem rezerwatów przyrody, jest udostępniony do uprawiania sportów wodnych – kajakarstwa oraz sportów motorowodnych. Jeziora połączone sa ze sobą systemem kanałów i śluz, co umożliwia odbywanie długich rejsów połączonych ze zwiedzaniem licznych zabytkowych miast i obserwowaniem przyrody oraz wędkowaniem.

O autorze  

Dziennikarz wszechstronny. Samodzielny. Nie lubi poklasku ani światła fleszy.