Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Kwiecień 13, 2015  

Ten wyjątkowy spektakl zespołu Skin the Cat oraz teatru tańca “Movytza” oparty na technice tańca współczesnego. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była subiektywna diagnoza relacji, jakie funkcjonują w naszym otoczeniu. Twórcy podczas pracy postawili sobie kilka pytań związanych z lękiem przed samotnością, obawą przed upływem czasu i strachem przed zranieniem. Premiera spektaklu odbyła się 6 grudnia 2014 r. w Krakowie.

Jesteśmy sami. Sami ze sobą, z tym co nas spotkało, z tym co teraz, z tym czego się boimy, z tym co za chwilę. Ludzie pojawiają się nagle nie wiadomo skąd i znikają – nie wiadomo gdzie. Przychodzą i odchodzą. Zmieniają nas. Dostrzegamy ich dopiero, kiedy są daleko i nie mogą wrócić. Co byś zrobił, gdybyś się odważył? Co byś powiedział? Jutro tego wszystkiego może już nie być. I jeżeli w naszych rękach jest to, żeby chociaż przez chwilę być mniej samotnym – to dlaczego nie zaryzykować? To wszystko kwestia odwagi. Tylko ona powoduje, że tęsknota za tym, co już nie nasze staje się do zniesienia. Człowiek ma w sobie tyle tęsknoty. Człowiek ma w sobie tyle odwagi. – wyjaśnia Katarzyna Baran tancerka, choreograf, aktorka.
Twórcy podczas pracy postawili sobie kilka pytań związanych z lękiem przed samotnością, obawą przed upływem czasu i strachem przed zranieniem. Kluczowe okazało się jednak pytanie: czy mamy w sobie dość odwagi, aby zaufać drugiemu człowiekowi i stworzyć z nim coś ważnego, coś niematerialnego jak bliskość? Czy samotność jest stanem, na który się decydujemy z powodu lęku? Jak go oswoić? Spektakl mimo dotykania i przepracowywania zagadnień związanych ze stanami niepokoju, lęku czy nawet strachu – w istocie rzeczy – jest pochwałą ludzkiej odwagi.

Koncepcja i choreografia spektaklu – Katarzyna Baran. Wykonawcy: Anna Kasprzak, Katarzyna Baran, Wojciech Chowaniec, Paweł Głowaty. Więcej na stronach: www.movytza.pl i www.facebook.com/skinthecatdancetheatre.

Spektakl odbędzie się w sobotę 25 kwietnia 2015 r. o godz. 19.00 Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach Rybnik, bilety w cenie 10 zł

 

 

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.