Wojciech Kuczok i Paweł Huelle o „Kulturze fetyszu”

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Czerwiec 3, 2015  

W najnowszym, premierowym numerze Blizy – 2 (23) 2015 – autorzy tekstów zastanawiają się nad współczesną kulturą i obyczajowością w kontekście fetyszyzacji. Archaiczny kult przedmiotów o magicznych właściwościach, nadprzyrodzonych mocach, do których wywołania używa się określonych rytuałów, w XXI wieku wcale nie traci na aktualności, a nawet nabiera świeżych rumieńców. Na spotkaniu o fetyszach rozmawiać  będą: redaktor naczelny Blizy Paweł Huelle oraz Wojciech Kuczok, pisarz, scenarzysta, speleolog i autor tekstu numeru „Sny fetyszystowskie”.

Kultura fetyszu dotyczy wielu aspektów współczesności: gadżetów, które dzięki pewnym zachowaniom, mają dawać szczęście, rzeczywistości społecznej, obyczajów, wielu dziedzin sztuki – literatury, teatru, filmu, muzyki, malarstwa i fotografii. Fetysze mają swoją historię i swoją przyszłość, jedne ożywają, inne zapadają się w otchłań zapomnienia. Kiedy na jednych obszarach lub w określonych kręgach społecznych ich żywot wydaje się bujny i niezagrożony, gdzie indziej nikt o nich nawet nie słyszał. Pytanie o zjawisko fetyszu w kulturze powinno przynieść wiele ciekawych, różnorodnych odpowiedzi.  Warto dodać, że zamiast wstępu przeczytamy w numerze rozmowę z Jackiem Friedrichem, Krzysztofem Kornackim i Adamem Kamińskim, którą podczas festiwalu literackiego Miasto Słowa poprowadził Paweł Huelle. Dzięki zaś współpracy „Blizy” z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku w numerze znajdziemy dodatek z pracami Mieta Olszewskiego.

A w numerze m.in.: Dawid Majer i tekst „Spluwa w ręku kontrkultury. Hunter S. Thomson i William S. Burroughs”; Wojciech Bęben – „Posiadające mana. Fetysze rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii” czy Anna Król „Szafa. O rzeczach osobistych Jarosława Iwaszkiewicza”. Poezja: ks. Jan Sochoń, „Utrapienie i inne wiersze”; przekład: Huang Lihai: „List z Tybetu i inne wiersze” – z chińskiego przełożyła Wu Lan i proza: Wojciech Kuczok i Dariusz Szymanowski. Rozmowy i dyskusje: „Czy Marynarka Wojenna może być fetyszem?” – z Julianem Skelnikiem rozmawia Adam Kamiński czy „Przepraszam, ale mam kryzys jazzowy” – z Olem Walickim rozmawia Przemysław Rydzewski oraz recenzji, zapiski i o wiele wiele więcej.

Spotkanie : 15 czerwca 2015 (poniedziałek)
godzina: 19:00
miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372
bilety: wstęp wolny


„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia.
Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp….