Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Czerwiec 12, 2015  

Pani Magdalena Dawidowska prawie od ośmiu lat jest mamą Marcela z zespołem Downa oraz w-ce prezesem zarządu Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ.  Jak sama wielokrotnie podkreślała bycie rodzicem chorego dziecka nie jest łatwe, ale jest pełne radości i dumy.

Choroba jednak niesie ze sobą wiele wyrzeczeń i pracy w wychowanie oraz rozwój dziecka. Dzieci z zespołem Downa cierpią nie tylko z powodu upośledzenia umysłowego, ale również szeregu wad wrodzonych takich jak choroby serca, wady postawy, wady układu pokarmowego i wiele innych.

Prof Jolanta Wierzba, pediatra i genetyk zwraca uwagę na to, że dzieci z dodatkowym chromosomem uczą się inaczej i chorują również inaczej niż dzieci zdrowe.

Ponieważ medycyna nie zna lekarstwa na choroby genetyczne powstaje szereg inicjatyw wspierających rozwój ludzi dotkniętych chorobami oraz ich rodziny, które szukają pomocy i wiedzy na temat danego schorzenia.

Taką inicjatywą jest również Fundacja Wspierania Rozwoju Ja TEŻ. Jej głównym celem jest   pomoc i wspieranie rozwoju osób pełno- i niepełnosprawnych, z dysfunkcjami rozwoju psychoruchowego, z zaburzeniami funkcjonowania społecznego oraz osób poszukujących nowych możliwości rozwoju osobistego.

Za ich pośrednictwem rodzice chorych dzieci oraz  nauczyciele spotykają się z lekarzami i terapeutami na konferencjach i spotkaniach informacyjnych, gdzie mogą podzielić się doświadczeniami, sukcesami i obawami.

Jak podkreśla Pani Dawidowska jednym z celów Fundacji jest zadbanie o przyszłość dzieci z zespołem Downa.

Dzieci z zespołem Downa to po prostu dzieci. Uśmiechają się i płaczą. Mogą być dumą swoich rodziców oraz przyjacielem dla rówieśników. Ludzie z ta chorobą to  po prostu ludzie. Chcemy tak własnie ich postrzegać. Będziemy edukować ludzi,  by w chorych nie widzieli zespołu ułomności tylko drugiego człowieka

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia.
Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp….