Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Sierpień 24, 2015  

Warsztaty Filmowej Kreatywności Huawei i Orange Kino Letnie w Sopocie przyciągnęły tłumy. Zajęcia w Sopocie wspólnie poprowadzili aktor i reżyser Jerzy Bończak oraz fotograf Radosław Polak.

To były  wyjątkowe warsztaty filmowe. Fotograf Radosław Polak wraz ze znanym aktorem i reżyserem teatralnym Jerzym Bończakiem wspólnie poprowadzili ćwiczenia z zakresu reżyserii i improwizacji aktorskiej oraz fotografi z efektem malowania swiatłem. Blisko 60 uczestników, stworzyło dokumentację happeningu Jerzego Bończaka przy wykorzystaniu trybu reżyserskiego smarfonów Huawei P8, a także podjęło próby improwizacji aktorskiej pod czujnym okiem aktora. Przedmiotem poetyckiej zabawy były teksty znanych i popularnych piosenek takich jak: “Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend, czy “Historia jednej znajomości” Czerwonych Gitar. Warsztaty okazały się świetną i rozwojową zabawą zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników, których nie brakowało w specjalnie zaaranżowanym kąciku reżyserskim w kawiarni „Koło Molo“ obok słynnej sopockiej fontanny. Równolegle na scenie w muszli koncertowej, w specjalnym, zaciemnionym namiocie Huawei kilkaset osób mogło przetestować inną funkcję smartfonów Huawei P8 – malowanie światłem.  

Spotkanie z Jerzym Bończakiem (fot. Jerzy Bartkowski) (1)

fot. Jerzy Bartkowski

Zwieńczeniem Warsztatów było spotkanie z Jerzym Bończakiem, prowadzone przez pomysłodawcę festiwalu Orange Kino Letnie – Pawła Adamskiego. Rozmowa toczyła się wokół kariery aktora. Zaproszony gość, znany z wielu kultowych polskich produkcji filmowych, dziś bardzo aktywny reżyser i producent teatralny, z dużą dozą dystansu i humoru opowiadał zarówno o swojej drodze zawodowej jak i życiu prywatnym. Jerzy Bończak jest tradycjonalistą, ceni sobie klasyczną formę teatru. Z rezerwą, ale i z ciekawością podchodzi do odważnych eksperymentów młodego pokolenia, wpływu kultury masowej na kształtowanie świadomości dzisiejszego widza. Aktor z nieukrywanym wzruszeniem opowiadał także o Warmii, która jest jego drugim domem w sezonie letnim. To właśnie tam odnajduje źródła inspiracji dla swoich dalszych działań. Publiczność zadawała wiele pytań, dotyczących nie tylko najbardziej znanych ról aktora z: “Misia”, “Alternatywy 4”, czy “Kariery Nikodema Dyzmy”, ale także wielu innych, wydawałoby się mniej znanych produkcji, między innymi  “Wśród nocnej ciszy”, co wyraźnie rozpromieniło aktora. Po spotkaniu międzypokoleniowa grupa fanów miała okazję zdobyć autograf i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.