Przygotuj rower na chłodne dni.

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Październik 10, 2015  

rowery

Co dziesiąty polski rowerzysta jeździ swoim jednośladem jedynie w ciepłe i suche dni. A przecież jesienne chłody nie powinny nas odstraszać. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu rowerowymi przejażdżkami można cieszyć się przez cały rok.

Niezbędnym elementem wyposażenia roweru są błotniki. Wybierajmy jak najdłuższe, ponieważ ochronią większą część naszego ciała przed zabrudzeniem. Najlepiej, żeby były one szersze od opon. Opłaca się zamontować również chlapacze – jeśli chcemy zaoszczędzić, zróbmy je samodzielnie ze starej dętki lub opony. Dobrze jest zaopatrzyć się także w sakwy na bagażnik, koniecznie wodoodporne, żeby móc w razie potrzeby coś do nich schować.

Jesienią i zimą łańcuch rowerowy smarujmy częściej. Używajmy do tego specyfików gęstszych niż te, które stosujemy w lecie. Po sezonie jesienno-zimowym koniecznie oddajmy pojazd do serwisu. Sól z ulic szkodzi rowerowi – należy więc dokładnie go oczyścić i nasmarować łożyska.

Aby uniknąć przeziębienia, na rower ubierajmy się… lekko. Przegrzanie i spocenie nie są korzystne dla organizmu. „Na początku trasy powinno być nam chłodno. Po rozgrzaniu się jazdą zrobi nam się cieplej. Dbajmy, żeby wszystkie partie ciała były zakryte. Zakładajmy dłuższe rękawiczki i skarpetki oraz obcisłe bluzy, zasłaniajmy też policzki. Kurtka może być lekka, ale niech będzie szczelna i chroni przed wiatrem” – radzi Rafał Muszczynko z Warszawskiej Masy Krytycznej.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.