Ryż w diecie niemowlaka

Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Listopad 25, 2015  

Ryż jest jednym z pierwszych pokarmów, wprowadzanych do jadłospisu niemowlaka na etapie rozszerzania diety. Z uwagi na swoje właściwości, jest to pierwsze zboże, z którym styka się mały człowiek.

Ryż należy do najbardziej uniwersalnych i najpopularniejszych zbóż na świecie. Obecnie, pod względem areału upraw, ustępuje jedynie pszenicy. Możemy wyróżnić jego niezliczone odmiany, te zaś różnią się pomiędzy sobą kształtem ziaren, barwą oraz zawartością skrobi i składników mineralnych.  Ryż stanowi podstawę żywienia każdego malucha – znajdziemy go zarówno w kaszkach czy obiadkach, jak i w deserkach.  Skąd to bogactwo urodzaju?

W pierwszej kolejności, ryż zawiera węglowodany, które dostarczają dziecku energii – tej zaś w pierwszym roku życia potrzebuje ono niezwykle dużo z uwagi na intensywny rozwój fizyczny i psychiczny. Jest sycący i jednocześnie lekkostrawny (to zboże najlepiej przyswajalne przez człowieka), co szczególnie ważne w przypadku delikatnego układu pokarmowego niemowlęcia. Co istotne dla alergików, ryż nie uczula – w jego składzie nie znajdziemy glutenu. Ryż zawiera za to wiele ważnych substancji odżywczych (fosfor, magnez, wapń, cynk i potas, witaminy z grupy B), jest także  źródłem białka. Dodatkowo, wpływa korzystnie na układ nerwowy, działa przeciwbiegunkowo i łagodzi podrażnienia jelit. To wszystko sprawia, że ryż biały, jako składnik kaszek, jest obecny w posiłkach maluchów już od 4. miesiąca życia.

Pierwsze kaszki dla najmłodszych przygotowywane są na bazie płatków ryżowych, które są delikatniejsze i uboższe w substancje balastowe, które w byt dużych ilościach zaburzają wrażliwą florę jelitową małego dziecka i wywołują dolegliwości bólowe oraz wzdęcia – tłumaczy Katarzyna Barwińska General Manager marki Holle – znanego producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt. Zaletą płatków ryżowych, oczywiście wytwarzanych z ziaren pełnoziarnistych, jest bogactwo niezbędnych aminokwasów oraz rzecz jasna szybkość przygotowywania z nich pożądanego posiłku. Jednocześnie pamiętać należy, że najważniejsze przy wyborze odpowiednich produktów żywieniowych, nie tylko zresztą dla niemowląt, są trzy cechy, które za każdym razem powinny determinować decyzję o zakupie żywności, czyli jakość, pochodzenie i skład. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów dla niemowląt, które – ze względu na ogromny wpływ na rozwijający się organizm, powinny być ekologiczne, jak najbardziej wartościowe i pozbawione zbędnych dodatków, takich jak chociażby cukier – dodaje Katarzyna Barwińska z Holle.

Jak wprowadzać ryż i pierwsze kaszki do diety małego dziecka? Przede wszystkim cierpliwie i bez niepotrzebnej nerwowości. Sprawdzonym sposobem zachęcenia dziecka do jedzenia jest podanie nowych posiłków w połączeniu z mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym. Około 8-9 miesiąca życia maluch jest gotowy na dobrze rozgotowany ryż w całości, który połączony z musami owocowymi stanowi świetną bazę do nauki umiejętności żucia i gryzienia. Na początku rozszerzanie diety powinno opierać się na ryżu białym, który jest delikatniejszy w smaku. Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia można powoli włączać do diety malucha  przetarty nieobłuskany ryż brązowy, który jest bogatszy w cenne składniki odżywcze. Ryż dziki, czarny i czerwony, z uwagi na wysoką zawartość błonnika, najlepiej wprowadzać do diety dziecka po ukończeniu przez nie 3 roku życia.

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.