Zabytkowy tramwaj wróci do Gdańska

Autor wpisu  M.S   kategoria       Grudzień 2, 2015  

Zabytkowy tramwaj o zabawnej nazwie Ring to pojazd z 1930 roku, wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów. To prawdziwy unikat – wyprodukowano zaledwie 6 sztuk z tej serii. Tramwaj przyjedzie do Gdańska z Krakowa, gdzie stał nieużywany od lat 80. 

Wagony serii Tw269 zostały wyprodukowane w 1930 roku z myślą o obsłudze trasy z Łąkowej do nowej wówczas krańcówki w ciągu al. Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi właśnie od przedwojennej nazwy ul. Kościuszki – Ringstrasse.
Po Gdańsku tramwaje te jeździły do końca lat 50. Następnie zostały przebudowane na wagony gospodarcze. Dwa pojazdy trafiły do Krakowa. Przez 25 lat praktycznie nic się z nimi nie działo. Teraz jeden z nich został poddany renowacji i już wkrótce pojawi się w Gdańsku. Będzie pomalowany na kremowo – mówi Maciej Lisicki, wiceprezes gdańskiego ZKM.
Wagon jest dwukierunkowy, budowy metalowo-drewnianej z wykończeniami mosiężnymi. Wnętrze utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami lat 30. Przy renowacji tramwaju wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne.
Gdański Zakład Komunikacji Miejskiej ma w swoim taborze już kilka zabytkowych tramwajów, a wśród nich m.in. tramwaj konny z 1873 roku, Bergmann z 1927 roku oraz Konstal N z 1952 roku.

O autorze  

Dziennikarz wszechstronny. Samodzielny. Nie lubi poklasku ani światła fleszy.