Drugie życie łyżeczki

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Grudzień 10, 2015  

Długo by szukać czegoś równie zmyślnego. Niegdyś praktyczne dziś  dodatkowo piękne. Dzieła, które powstały z przedmiotów codziennego użytku.

Kolekcja Biżuterii Katarzyny Dareckiej doczekała się swojej wystawy. W Gdańsku w Oddziale MHMG Muzeum Bursztynu zaprezentowane zostaną  m.in wisiory, pierścienie i naszyjniki wykonane z metalowych i srebrnych sztućców, pięknie oprawione w bursztynie, koralu czy zielono-błękitnym turkusie.

Nie tylko łyżki, ale i inne sztućce otrzymują szansę na nowe życie, w którym stają się gwiazdami i mogą błyszczeć. Panuje tu pełna demokracja. Eleganckie srebrne sztućce
z dostatnich domów tak samo zachwycają w nowej funkcji użytkowej jak te proste metalowych odpowiedniki z domostw mniej zamożnych, szczególnie gdy autorka wypełnia
je złocistym bursztynem,  czerwieniejącym koralem czy zielono-błękitnym turkusem.

Dr  Katarzyna Darecka na co dzień pracuje w Dziale Konserwacji Zabytków Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jest badaczką architektury gdańskiej, wybitną znawczynią stolarki okiennej Gdańska od średniowiecza po dzień dzisiejszy, rzeczoznawcą ministerialnym.
Prywatnie ma wiele pasji, które twórczo rozwija. Jedną z nich jest niekonwencjonalna biżuteria, której egzemplarz każda kobieta w swojej toaletce powinna mieć.

Wystawa to nieoczywiste połączenia, zaskakujące zawieszenia znajdziemy w tej bardzo osobistej i urokliwej prezentacji.  

Kolekcja eksponowana jest w Oddziale MHMG Muzeum Bursztynu na Antresoli  (7. Kondygnacji Wieży Więziennej) w okresie od 12 grudnia 2015 r. do  7 lutego 2016 r.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia.
Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp….