Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Marzec 2, 2016  

Niejeden rodzic jest pełen aprobaty, gdy widzi, że jego dziecko zarabia w sezonie na swoje wydatki. Pieniądze nieduże, ale doświadczenie pracy, zwłaszcza wśród nastolatków z reguły jest pożądanym efektem. Niestety z punku widzenia państwa może nieść za sobą niechciane konsekwencje.

Praca sezonowa, udział w reklamie, pobieranie stypendium szkolnego – dziecko może mieć różne źródła dochodów, które należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Pamiętajmy, że jeżeli przekroczą one określoną kwotę, w przypadku dziecka pełnoletniego nie będziemy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli małoletnie dziecko otrzymuje stypendium lub pieniądze za pracę, jego dochody muszą zostać rozliczone na odrębnym formularzu podatkowym. Ale ponieważ taka osoba nie może podpisać zeznania, w jego imieniu robi to jedno z rodziców.

Rodzice mający dzieci małoletnie lub pełnoletnie do 25 roku życia, które się uczą, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. W przypadku dziecka dorosłego przysługuje ona jednak tylko, jeśli jego dochody w roku podatkowym nie przekraczają 3 089 zł.

Osobom samotnie wychowującym dziecko uzyskujące dochody wolno poza tym rozliczyć się z nim wspólnie, co pozwoli zapłacić mniejszy podatek. Możliwość ta dotyczy zarówno dziecka małoletniego, jak i pełnoletniego, ale pod warunkiem, że nie ukończyło ono 25 lat, uczy się i nie zarobiło w danym roku podatkowym więcej niż 3 089 zł.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....