SOR w Gdyni ze wsparciem psychologicznym

Autor wpisu  Jarosław Woliński   kategoria       28 kwietnia, 2016  

SOR w Gdyni to wyjątkowy punkt pomocy medycznej.  Dla zdecydowanej większości ludzi pobyt w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wynika z konieczności ratowania życia i zdrowia.

Pacjent znajduje się w zupełnie nowym, nieznanym otoczeniu, które musi szybko poznać i dostosować się do panujących w nim zasad. Przeżywa strach o swoje zdrowie i życie. Zazwyczaj nie ma kontroli i wpływu na decyzje podejmowane w jego sprawie, co dodatkowo wzmacnia lęk i niepewność. To wszystko powoduje, że przezywa stres, z którym nie zawsze umie sobie poradzić. Bywa nerwowy, agresywny, a czasem bierny i obojętny.  Dlatego właśnie w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni zaangażowano osobę otaczającą pacjentów opieką psychologiczną. Jej głownym zadaniem ma być opieka nad pacjentami, wpływanie na ich pozytywne nastawienie i ogranicznie niepokoju.

Uzyskane wsparcie psychologiczne przez pacjenta ma pomóc mu odbudować przekonanie, że jest bezpieczny, zmniejszyć poziom doświadczanego stresu, a także lepiej poradzić sobie z bólem i przejawić większą aktywność oraz chęć uczestniczenia w procesie leczenia.

W ciągu roku do gdyńskiego SOR trafia ok. 42 tys. pacjentów. Pomysł opieki psychologicznej w SOR zrodził się 2 miesiące temu, a od miesiąca jest realizowany. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym osoba udzielająca wsparcia psychologicznego przebywa 4 godzinny dziennie, w okresie największego natężenia pacjentów. Już teraz widoczne są pozytywne efekty, np. zmniejszenie liczby skarg na prace placówki. Całość opieki psychologicznej koordynuje kierownik psychologów, który zawsze służy swoim doświadczeniem i pomocą, szczególnie w sytuacji tzw. trudnego pacjenta.

O autorze  

Dziennikarz pracujący w zawodzie od wielu lat. Współtwórca m.in. albumu o skokach narciarskich.