Autor wpisu  Mariola Mol   kategoria       Sierpień 31, 2016  

Pamiątki z wakacji każdego zalegają na polskich lotniskach – ok. tysiąca zakazanych souvenirów. Na liście niepożądanych rzeczy widnieją nie tylko portfele ze skóry węża czy kawałki rafy koralowej, lecz także niektóre muszle. Za próbę wywiezienia piasku z plaż Sardynii można zostać ukaranym grzywną w wysokości 3 tys. euro.

Egzotyka powinna zostać tam, skąd pochodzi. Pewne gatunki fauny i flory są chronione między innymi przez podpisaną w 1973 r. konwencję waszyngtońską (CITES). Za jej złamanie grozi grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Warto przed każdym wyjazdem sprawdzić listę niedozwolonych pamiątek, dostępną zarówno na stronach Ministerstwa Środowiska, jak i służb celnych, gdzie jest najbardziej aktualna” – powiedziała serwisowi infoWire.pl Anna Kaźmierczak, dyrektor firmy NOVASOL Polska.

Pamiątki, które na pewno przysporzą nam kłopotów, to wszelkiego rodzaju skóry z niedźwiedzi, wilków, waranów. Nie radzimy również zabierać muszli i kawałków rafy. „Uważajmy ponadto na wszelkie medykamenty czy też nalewki, jak np. z kobry” – radzi rozmówczyni.

A najbezpieczniejszymi pamiątkami z wakacji niech pozostaną nasze własne zdjęcia.

Lista rzeczy niedozwolonych TUTAJ

O autorze  

Dziennikarka. Mieszkająca to tu to tam. Szanuje cudza prywatność innych i tego samego wymaga od innych. Ulubiony sport narty. Pora roku zima.