W gdańskich szkołach nadal obowiązauje zdrowa dieta

Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria       Październik 20, 2016  

Zmiany w regulacjach dotyczących żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych obowiązują od 1 września 2016 roku. Gdańsk podjął decyzję, że dieta dzieci i młodziezy zostanie utrzymana zgodne z poprzednim  rozporządzeniem. Program „Gdańsk jeMY zdrowo” nadal będzie dbał o zdrowe nawyki żywieniowe uczniów.

Najpierw był zakaz na drożdżówki w szkołach. Szkoły zawrzały a uczniowie zatrworzeni o swoje sklepikowe co nieco protestowali.  Potem nowa władza doceniając moc wyboru, drożdzówkom powiedziano tak. Czy słusznie ?

Nad problemem pochylił sie gdański magistrat. Władze miasta postanowiły, że pomimo nowelizacji rozporządzenia, które mówi o tym co można zaliczać do żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, Gdańsk utrzyma założenia zgodne z poprzednim – korzystniejszym dla zdrowia gdańszczan- rozporządzeniem. Dlatego właśnie kontynuowany będzie powstały w 2015 roku program „Gdańsk jeMY zdrowo”.

 – Fantastycznie, że zdrowe posiłki są codziennością w coraz większej liczbie gdańskich przedszkoli i szkół. Także w tym roku, pomimo zmian prawnych, chcemy utrzymać wysoki poziom przygotowywania posiłków dla dzieci i młodzieży. W trosce o nasze dzieci tworzymy warunki do ich  prawidłowego rozwoju poprzez kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Na konferencji żywieniowej Prezydent zachęcał także rodziców: –  Zapytajcie dyrektora czy placówka twojego dziecka ma certyfikat programu „Gdańsk JeMy zdrowo”. To nie zabawa, to walka o życie! – powiedział Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Zgodnie z założeniami  działania programu i jego wysoki poziom merytoryczny mogą przyczynić się do długofalowych oczekiwanych  lepszych wskaźników zdrowotnych wśród gdańskich dzieci.

– To walka o ich zdrowie, przyszłość i życie – podkreśla Kowalczuk.

W mieście na poziomie żywienia zbiorowego wśród placówek oświatowych będą realizowane założenia zgodne z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r.

Szkolenia określające min. częstotliwość występowania poszczególnych grup środków spożywczych, określonej zawartości dodawania cukru do potraw oraz rodzaju stosowanych dodatków, stanowi bardzo ważny element ochrony Zdrowia dzieci i młodzieży. Po przeprowadzonej ewaluacji pierwszego cyklu programu, szkolenia uznane zostały za efektywne i kompleksowe.

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....