Autor wpisu  Joanna Nowaczyk   kategoria  ,      Listopad 10, 2016  

Widujemy je w ogródkach, parkach czy lasach. Są bohaterami wielu dziecięcych bajek. Dziś jeż ma swoje święto.

Jeże to sympatyczne wierzęta. Niestety w wyniku niszczycielskiej działalności człowieka populacja jeży sukcesywnie się kurczy. Zdaniem badaczy już w 2025 dziko żyjących jeży na naszej planecie już właściwie może w ogóle nie być. I choć są dla człowieka bardzo pozyteczne, wciąz własnie przez niego jest sukcesywnie unicestwiany.

Brak pokarmu oraz naturalnych siedlisk zmusza te zwierzęta do przeprowadzki w okolice zabudowań ludzkich. Tu masowo padają ofiarą ruchu samochodów. Zwierzeta te w poszukiwaniu pokarmu potrafią przebyć nawet 3 kilometry dziennie.

Jesienia jeże  są szczególnie narażone. Gdy temperetura otoczenia w ciągu dnia spada poniżej 10 stopni celsjusza, zapadają w sen zimowy. Zasypiają zwinięte w kłebuszek w gnieździe zrobionym z liści i trawy, często ukrytym pod gałeziami. Wówczas często stają się ofiarami dziwnej praktyki ,,wypalania traw” i śmieci oraz  toksycznych środków do spryskiwania roślin. Nierzadko stają się obiektem aktów barbarzyńskich i sadystycznych praktyk.

Ten niewielkich rozmiarów ssak jest nieszkodliwy dla człowieka. Prowadzi tryb nocny. Żywi się głownie ślimakami, dżdżownicami, szarańczą, wężami, jaszczurkami, niekiedy małymi gryzoniami, jajami ptaków oraz ostatecznie  owocami padłymi z drzew.

Jak prywatnie pomóc jeżom ?

  1. Przede wszystkim nie wypalajmy traw. Ten zabieg jest zagrożeniem dla wielu gatunków zwierzat.
  2. Jeżeli mamy ogródek, zostawmy fragmenty gąszczu krzewów lub kupki liści, w których jeże będa mogły bezpiecznie przezimować.
  3. Nie pozwalajmy naszym psom na gryzienie i zadręczanie jeży.
  4. Przejeżdzając przez las, łaki czy ulice zwracajmy uwage na zwierzęta, które w poszukiwaniu jedzenia wypuszczają się na nocne łowy.
  5. O ile to mozliwe stwórzmy sami domki dla jeży w odosobnionych miejscach. Z takiego schronienia nie wyszarpie ich pies oraz mają szansę na uniknięcie spalenia życem.
  6. Jeżeli znajdziemy ciepiącego jeża, zawieźmydo go weterynarza. Nie zostawiajmy ich rannych na drodze.
  7. Jeżeli zima spotkamy jeża to pomózmy mu koniecznie, bo prawdopodobnie ma kłopoty. O tej porze roku zwierzę to powinno spać. Warto nakarmic go rozdrobnionym mięsem, nie mlekiem, które może mu tylko zaszkodzić.

 

O autorze  

Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Pasjonatka życia. Aktywna, kreatywna, biorąca garściami z każdego dnia. Kocha dzieci, zwierzęta, badmintona, kajaki, góry, lasy, streching, podróże, morze itp....